11. ledna 2008 15:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obchod, který spasí trh s hypotékami?

Budova hypotéční banky Countrywide v americké Pasadeně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova hypotéční banky Countrywide v americké Pasadeně. | foto: ČTK

PRAHA Největší hypoteční banka v USA Countrywide Financial Corp. se ocitla kvůli problémům na trhu s bydlením a krizi na úvěrových trzích před bankrotem. Nyní našla spasitele v podobě druhého největšího finančního ústavu v zemi Bank of America Corp., který ji koupí za čtyři miliardy dolarů (zhruba 70 miliard korun).

Bank of America už loni v srpnu do Countrywide investovala zhruba dvě miliardy dolarů (asi 35 miliard Kč), aby jí pomohla překonat první příznaky problémů na trhu bydlení.

V souvislosti s problémy Countrywide se pak začátkem týdne spekulovalo, že banka se chystá vyhlásit bankrot, což silně otřáslo akciovým trhem. Countrywide však uvedla, že spekulace jsou nepodložené a k bankrotu není důvod.

Bank of America se stane největším poskytovatelem hypotečních úvěrů v zemi. Akvizice se uskuteční formou výměny akcií. Akcionáři Countrywide získají za jednu svoji akcii 0,1822 akcie Bank of America.

Dohoda by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí a od příštího roku by měla zvýšit zisk banky. Dohodu již schválily správní rady obou ústavů. Ještě ji musí odsouhlasit akcionáři Countrywide a posoudit antimonopolní úřady.

O jednání o převzetí informoval již ve čtvrtek na svých internetových stránkách list Wall Street Journal. Zpráva okamžitě poslala vzhůru ceny akcií finančních společností a celý akciový trh. "Dohoda Bank of America s Countrywide dává lidem důvěru, že finanční společnosti možná nejsou tak špatné, jak si mysleli, pokud Bank of America tam vidí nějakou hodnotu," dodal k růstu akcií analytik firmy Calyon Securities Edward Bretschger. Akcie Countrywide ve čtvrtek vzrostly o více než 50 procent.
Lidovky.cz