Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obchod, který spasí trh s hypotékami?

Budova hypotéční banky Countrywide v americké Pasadeně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova hypotéční banky Countrywide v americké Pasadeně. | foto: ČTK

PRAHA Největší hypoteční banka v USA Countrywide Financial Corp. se ocitla kvůli problémům na trhu s bydlením a krizi na úvěrových trzích před bankrotem. Nyní našla spasitele v podobě druhého největšího finančního ústavu v zemi Bank of America Corp., který ji koupí za čtyři miliardy dolarů (zhruba 70 miliard korun).

Bank of America už loni v srpnu do Countrywide investovala zhruba dvě miliardy dolarů (asi 35 miliard Kč), aby jí pomohla překonat první příznaky problémů na trhu bydlení.

V souvislosti s problémy Countrywide se pak začátkem týdne spekulovalo, že banka se chystá vyhlásit bankrot, což silně otřáslo akciovým trhem. Countrywide však uvedla, že spekulace jsou nepodložené a k bankrotu není důvod.

Bank of America se stane největším poskytovatelem hypotečních úvěrů v zemi. Akvizice se uskuteční formou výměny akcií. Akcionáři Countrywide získají za jednu svoji akcii 0,1822 akcie Bank of America.

Dohoda by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí a od příštího roku by měla zvýšit zisk banky. Dohodu již schválily správní rady obou ústavů. Ještě ji musí odsouhlasit akcionáři Countrywide a posoudit antimonopolní úřady.

O jednání o převzetí informoval již ve čtvrtek na svých internetových stránkách list Wall Street Journal. Zpráva okamžitě poslala vzhůru ceny akcií finančních společností a celý akciový trh. "Dohoda Bank of America s Countrywide dává lidem důvěru, že finanční společnosti možná nejsou tak špatné, jak si mysleli, pokud Bank of America tam vidí nějakou hodnotu," dodal k růstu akcií analytik firmy Calyon Securities Edward Bretschger. Akcie Countrywide ve čtvrtek vzrostly o více než 50 procent.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?