26. října 2009 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obchodníci jsou nervózní. Vánoční slevy přijdou dříve a budou větší

Vánoční nákupy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční nákupy | foto: Shutterstock

PRAHA Obchodní řetězce zahájily hlavní sezonu předvánočních slev a akčních nabídek. Například hypermarkety a supermarkety Albert ve středu zlevní o 30 až 40 procent některé potraviny i spotřební zboží, přičemž slevy jsou prý vyšší než loni. Letošní Vánoce tak vyjdou Čechy zřejmě levněji než ty loňské, protože obchodníci se právě pomocí výraznější slev budou snažit povzbudit zákazníky k útratám, které utlumila hospodářská krize.

"Od středy zlevníme několik stovek druhů zboží z oblasti potravin, textilu, elektroniky, drogerie i obuvi. Týdenní slevy budou činit 30 až 40 procent, zatímco loni byly nejvýše 30 procent," sdělil dnes mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert Libor Kytýr. Dodal, že prodejny Albert budou v podobných slevových akcích pokračovat až do vánočních svátků.

Už loni obchodníci zorganizovali předvánoční slevy, protože se obávali, že kvůli příchodu hospodářské krize a teplému podzimu neprodají velké zásoby zimního sortimentu. Například zimní oblečení tehdy lidé mohli v hypermarketech Globus pořídit se slevou až několika desítek procent. Letos zatím většina obchodníků tají, kdy předvánoční slevy zahájí a jaké snížení cen zákazníkům nabídnou.

Letos ale budou slevy zřejmě častější, jelikož mezi českými prodejci panuje před vánoční sezonou velká nervozita. Pětina Čechů totiž kvůli krizi plánuje skromnější Vánoce než loni, šetřit chtějí lidé hlavně na dárcích.

Průměrná plánovaná útrata za vánoční dárky na člena domácností podle průzkumu společnosti Unilever klesla z loňských 3667 korun na 3106 korun. Vánoce jsou přitom pro obchodníky tradičně nejsilnějším prodejním obdobím v roce.

Ivo Horák ze společnosti Retail Info, která provozuje internetové stránky o nakupování AkcniCeny.cz, potvrdil, že letošní rok je v obchodech ve znamení téměř nepřetržitých slevových akcí, pomocí nichž se obchodní řetězce snaží v době krize udržet zákazníky. "Před Vánocemi tentokrát musejí přijít s něčím velmi výrazným. Letos proto zkoušejí strategii, kterou uplatnili obchodníci na západ od našich hranic v minulém roce, a to posunout vlnu výprodejů před Vánoce," podotkl Horák.

Lidovky.cz, ČTK