Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obchodník na burze přišel chybou o milion

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos Lidové noviny

PRAHA Chyba obchodníka s akciemi, který zadal špatný kurz akcií elektrárenské společnosti ČEZ, ho přišla na asi 1,5 milionu korun. Informaci zveřejnila firma Patria Finance a potvrdila pražská burza.

Akcie ČEZ se dnes na pražské burze obchodovaly za historicky zatím nejvyšší cenu 941,5 koruny za kus. Rekord však nezpůsobily dobré výsledky elektrárenské skupiny, ale chyba obchodníka s akciemi, který ve 14:45 uskutečnil dva obchody při nichž přišel o 1,5 milionu korun.

Obchodník se při zadávání ceny se člen spletl a k akciím ČEZ přiřadil cenu akcií firmy Zentiva. Jeden z obchodů provedl za 941,5 koruny a druhý při ceně 939 korun. Kurz ČEZ v tuto dobu ale pohyboval kolem 650 korun.

"To je historicky nejvyšší cena ČEZ, zároveň by šlo o mezidenní růst o 42 procent. U těchto obchodů šlo o chybnou kótaci jednoho z tvůrců trhu," uvedla Patria. Index pražské burzy PX na dvě minuty vyskočil až nad 1430 bodů z předchozí hladiny kolem 1290 bodů.

Podle tiskového oddělení burzy byly obchody s akciemi ČEZ v souladu s pravidly. Maximální cenový výkyv totiž může být dokonce poloviční.

Podobné situace se na burze stávají zřídka. Před čtyřmi roky jeden z obchodníků zadal pokyn k prodeji takřka 20.000 akcií Philip Morris za cenu asi o tisíc korun nižší, než byl v tu chvíli kurz, a přišel tím rázem asi o 20 milionů korun. Obchod ale byl po dohodě s burzou zrušen.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...