Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obchodník připravil banku o 128 miliard

Ředitel banky Société Générale Daniel Bouton se vzdal půlročního platu. Zaměstnanec banky zpronevěřil 128 miliard. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel banky Société Générale Daniel Bouton se vzdal půlročního platu. Zaměstnanec banky zpronevěřil 128 miliard. | foto: ČTK

PAŘÍŽ/PRAHA Francouzská banka Société Générale oznámila rekordní podvod na finančních trzích způsobený jedním obchodníkem.

„Je mou povinností oznámit, že management Société Générale odhalil závažnou interní zpronevěru, které se dopustil pracovník ve finančním a investičním oddělení.“ Toto stručné oznámení generálního ředitele francouzské banky Société Générale Daniela Boutona včera obletělo svět. Informovalo o největší zpronevěře v historii světových finančních trhů způsobené jedním zaměstnancem.

Podle sdělení managementu druhé největší francouzské banky, která v Česku vlastní Komerční banku, jí jednatřicetiletý obchodník s kontrakty futures Jérome Kerviel způsobil podvodnými transakcemi ztrátu ve výši 4,9 miliardy eur (7,1 miliardy dolarů, resp. 128 miliard korun). Muž v Société Générale obchodoval s futures dva roky, překročil limity stanovené bankou. Svoje nelegální obchody kryl propracovaným systémem fiktivních transakcí.

„Ten člověk jednal sám a uvnitř naší banky si vybudoval skrytý podnik. Využil k tomu nástrojů Société Générale a měl tolik inteligence, že unikl kontrolním mechanismům,“ řekl ředitel Bouton. Podle jeho vyjádření byl Kerviel postaven mimo službu a bude propuštěn. Banka předala podnět policii, avšak podle Boutonova včerejšího vyjádření nebylo známo, kde se obchodník nachází.

Manažeři Société Générale odhalili nelegální transakce uskutečněné během roku 2007 a na počátku letošního roku minulý týden. Okamžitě se rozhodli uzavřít otevřené pozice na zmíněných termínových kontraktech, aby se nezvyšovala případná ztráta banky z možného negativního vývoje na trhu. Kromě výpovědi pro samotného obchodníka vedení banky propustilo i jeho přímé nadřízené. Rezignaci nabídl i Bouton, avšak představenstvo banky ji nepřijalo. Bouton a také výkonný ředitel Philippe Citerne následně oznámili, že se do konce června vzdávají platu a také bonusů za rok 2007. Rychlý postup vedení Société Générale ocenil předseda francouzské vlády François Fillon.

„Všiml jsem si, že Société Générale přijala důsledná opatření, aby se s touto situací vypořádala,“ řekl Fillon na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Akcie Société Générale v reakci na oznámení o odhalené zpronevěře včera oslabily o více než šest procent. Během dne však část ztrát smazaly a již po poledni byl jejich kurz slabší jen o 4,4 procenta.

Podle mluvčí Komerční banky Romany Ondruškové podvodné machinace v mateřské Société Générale nebudou mít na hospodaření české banky žádný vliv. Zástupci Société Générale podle agentury Reuters ani nepředpokládají, že by aféra měla dopad na kapitálovou či dividendovou politiku banky. Výsledky za čtvrté čtvrtletí 2007 by měly potvrdit růst z předcházejících období.

Dosud největší individuální zpronevěru před případem Société Générale zaznamenala v roce 1995 britská investiční banka Barings, jejíž obchodník Nick Leeson prodělal bez vědomí svých nadřízených 1,4 miliardy dolarů. Na komoditních trzích drží „rekord“ japonský obchodník s mědí Jasuo Hamanaka, který nepodařenými transakcemi prodělal bance Sumimoto kolem 2,6 miliardy dolarů.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!