Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obchodníkům hrozí desetimilionové pokuty

PRAHA Nepoctiví obchodníci možná dostanou v budoucnu pokutu až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou schválila sněmovna. Předlohu ale ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) již dříve prohlásil, že kontrolní a dozorové orgány sice fungují dobře, ale nemají dostatek pravomocí proti velkým společnostem na trhu, které mohou zneužívat dominantní postavení.

"Já tedy nepovažuji za normální, aby se v jednom z řetězců modré maso přemalovávalo na růžové, aby se přes lhůty spotřeby přelepovaly jiné lhůty spotřeby a aby takovýmto způsobem byl oklamáván český občan a vystavován zdravotnímu riziku," prohlásil Urban. Vysoká pokuta se bude podle něj udělovat jen v nejkřiklavějších případech.

Hlas z ODS: Sankce je neadekvátní
Proti se ale staví poslanci ODS. Například Jaroslav Pešán prohlásil, že sankce je neadekvátní a vybočuje ze sankčního systému. "Padesát milionů korun je pokuta, která se nikomu nepodaří vybrat," řekl. Se zvýšením pokut nesouhlasí ani Svaz obchodu a cestovního ruchu, který tento návrh považuje za populistický.

Viceprezident svazu Zdeněk Juračka sice není proti zvýšení pokut, ale navrhovaných 50 milionů korun považuje za přehnanou částku. "Vysoká pokuta sice může mít odstrašující efekt, ale není to systémové řešení" řekl. Podle Juračky je také nutné rozdělit pokuty do dvou kategorií, a to na sankce za systémové chyby, za které nese zodpovědnost vedení obchodu, a na pokuty za provinění konkrétních pracovníků.

Naopak Sdružení obrany spotřebitelů se zpřísnění sankcí zamlouvá. Mluvčí SOS Ivana Picková již dříve řekla, že obchodníci se nezlepšili ani po nedávné sérii kontrol, a tudíž je zvýšení pokut na místě.

Nyní obchodníkům za porušení zákona o ochraně spotřebitele hrozí maximálně milionová pokuta. U prohřešků proti zákonu o potravinách je maximální sankce tři miliony korun.

Zákon počítá také s tím, že provozovatelé tržnic zřejmě budou muset vést evidenci údajů o obchodnících, kteří na tržištích nabízejí zboží. Stánky na tržnicích by měly být napříště označeny identifikačními údaji o prodávajících.

Kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce loni v 18 velkoprodejnách odhalily manipulaci s dobou trvanlivosti a další nedostatky, včetně prodeje prošlých potravin a zkaženého masa. Česká obchodní inspekce provedla v obchodních řetězcích v loňském roce 3662 kontrol a různé prohřešky proti zákonům odhalila v 935 provozovnách. Za nedostatky včetně předražování nákupů ČOI loni uložila rekordní pokutu milion korun obchodnímu řetězci Ahold.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá
Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá

Ne vždy máme možnost převařit vodu a ne vždy máme dostatek času. Přesně pro takové situace je tu pro Vás novinka BEBA COMFORT HM-O tekutá mléčná...