10. října 2008 17:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obchody na pražské burze - marast

George Bush uklidňuje: Můžeme vyřešit tuto krizi a vyřešíme ji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Bush uklidňuje: Můžeme vyřešit tuto krizi a vyřešíme ji. | foto: ČTK

PRAHA Akciové trhy zažily na celém světě hrůzostrašný pád. Pražskou burzu kvůli globální finanční krizi postihl zatím nejrozsáhlejší výprodej. Hlavní index PX ztratil 14,94 procenta, což je největší denní ztráta od zahájení obchodů v roce 1993. Ve stejnou dobu uklidňoval prezident USA George Bush americkou veřejnost, že prý bude trvat nějakou chvíli, než začne fungovat plán jeho administrativy.

Index uzavřel na 888,5 bodu, tedy téměř čtyřletém minimu. Od počátku roku index klesl o více než 51 procent, což se dosud také nestalo, vyplývá z výsledků burzy.

Ceny ropy se dnes propadly o více než sedm dolarů, a poprvé za uplynulý rok se tak dostaly pod hranici 80 dolarů za barel. Poptávku po ropě tlačí dolů obavy z recese světové ekonomiky v důsledku finanční krize.

Burza dnes musela dokonce pětkrát přistoupit k pozastavení obchodování. Postupně toto mimořádné opatření postihlo hned dvakrát akcie firem AAA Auto a dále akcie CME, Erste Bank a VIG.

S největší ztrátou nakonec skončily akcie mediální skupiny CME, do které patří televize Nova, které propadly o 29,25 procenta na 521,1 koruny.

Pražská burza prožila podle obchodníků svůj temný den. "Černý pátek na pražské burze. Když prodávají všichni v jeden okamžik, tak z toho vzniká takovýhle marast," shrnul obchodování hlavní makléř firmy Fio Pavel Hadroušek.

Pražská burza podle obchodníků kopírovala pokračující propady akcií na světových burzách. Impulzem k další vlně výprodejů se stal čtvrteční strmý sestup na Wall Street, kde akcie oslabují navzdory snahám vlády podpořit finanční systém a navzdory tomu, že za posledních šest týdnů akcie někde ztrácejí i přes 40 procent hodnoty.

Můžeme vyřešit tuto krizi a vyřešíme ji
Americký prezident George Bush ale záchranný plán své vlády označil za agresivní a dostatečný, avšak bude prý trvat nějakou chvíli, než začne fungovat.

Bush vyjádřil také důvěru, že americká ekonomika je odolná a podaří se jí současné problémy překonat. "USA spolupracují s dalšími zeměmi po celém světě, aby jejich akce na podporu finančních trhů byly koordinované a více efektivní," ujistil Bush.

"Jsme prosperující země s obrovskými zdroji a máme k dispozici širokou škálu nástrojů. Můžeme vyřešit tuto krizi a vyřešíme ji," uvedl Bush ve svém krátkém projevu v Růžové zahradě Bílého domu. Dodal, že velké západní země spolupracují na stabilizaci trhů a ukončení šíření paniky.

Bush ujistil, že ministerstvo financí bude rychle pracovat na realizaci plánu záchrany finančního sektoru, na kterou má být vydáno až 700 miliard dolarů (12,9 bilionu Kč). Komise pro cenné papíry a burzy pak bude pokračovat v krocích, které mají zabránit manipulacím na akciových trzích.

Nicméně americké akcie dnes opět zahájily obchodování dalším výrazným poklesem. Na trhu přetrvávají obavy z toho, že úvěrová krize by mohla uvrhnout světovou ekonomiku do recese. Dow Jonesův index se snížil o 4,7 procenta na 8177,92 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesl 6,3 procenta na 851,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite o 4,2 procenta na 1576,03 bodu.

Lidovky.cz