30. prosince 2011 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obchody naplno rozjely povánoční 'svátky slev'

Slevy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slevy | foto: Shutterstock

PRAHA  Fronta k pokladně se vine jako had celou prodejnou. Ke stojanům s oblečením se nedá mezi lidmi téměř dostat. Beztak jsou už poloprázdné. Na zemi se válí kusy oblečení. Tak vypadal hodinu po zahájení povánočních výprodejů obchod s oblečením Next v nákupním centru v Praze na Smíchově.

Povánoční slevy, které dosahují až 80 procent, již běží na plné obrátky. Ve většině případů jsou však lidé rozvážnější. Některé obchodní řetězce začaly s výprodeji již na druhý svátek vánoční. Například v obchodním domě Ikea jsou slevy v plném proudu.

ČTĚTE TAKÉ:

"V úterý byla návštěvnost v obchodních domech ještě vyšší než v pondělí, kdy přišlo několik tisíc návštěvníků do každého obchodního domu a tržby byly na úrovni víkendového dne," uvedl mluvčí řetězce Ikea Petr Chadraba.

Podobně rychle se do výprodeje pustily například i obchody se sportovním vybavením. I kvůli letošnímu teplému počasí zatím lidé zimní vybavení nenakupovali tolik jako dříve. "Zlevnili jsme zejména sezonní zboží. Jedná se o stovky položek našeho portfolia," říká Martina Kudláčková ze Sportisima. Slevy potrvají zhruba do konce února.

Dárkové poukazy podporují nákupní horečku

Zájem Čechů o výprodej jen pár dní po předvánoční nákupní horečce podporuje kromě snahy ušetřit i fakt, že se letos pod stromečky nadělovaly opět víc dárkové nákupní poukazy. Ty nyní chtějí lidé utratit za zlevněné zboží.

Jen ve Sportisimu stoupl meziročně prodej dárkových poukázek o více než 40 procent. Slevy se týkají i některých e-shopů. "V pondělí, tedy první den výprodejů, byla návštěvnost rekordní, jednalo se o dosud nejvyšší číslo v historii našeho obchodu," uvedla Michala Gregorová z e-shopu Mall.cz.

Zatímco například obchodní řetězec Tesco už také nabízí slevy v plném proudu, jinde teprve začínají. "Ve středu začala velká vlna výprodejů. Až 80procentní slevy se týkají hlavně sportovního zboží, elektroniky, kosmetiky a dalších položek," říká Simona Caidlerová z Aholdu. Podobně prodejce elektroniky Euronics chystá výprodeje až od začátku příštího týdne.

Rekordní prodeje v Británii

Ačkoli tuzemští obchodníci počítají s velkým zájmem Čechů o slevy, tak masivní výprodeje jako jsou nyní ve Velké Británii nečekají. Tam jen během prvního dne výprodejů utratili lidé podle odhadů 75 miliard korun. Kvůli vysokým slevám někteří i trávili dlouhé hodiny před obchody, aby se do nich dostali mezi prvními.

Tento týden je pro britské obchodníky tradičně nejsilnějším týdnem v roce. Jen v úterý vyrazilo podle serveru BBC na nákupy až 12 milionů Britů, kterým nevadily dlouhé fronty a plné obchody. Nezastavil se ale ani prodej přes internet. Jen v pondělí dosáhla návštěvnost britských e-shopů rekordu, když zaznamenaly během dne zhruba 95 milionů návštěvníků.

Rekordní vánoční a povánoční nákupy

  • 75 miliard korun: utratili Britové podle odhadů za povánoční nákupy

  • 95 milionů lidí: rekordní počet Britů navštívil v úterý britské e-shopy při hledání slev

  • 16,4 %: o tolik meziročně vzrostl předvánoční online prodej ve Spojených státech

  • 172,9 %: o tolik ve Spojených státech vzrostl předvánoční prodej prostřednictvím mobilních telefonů

  • 10 %: nárůst e-prodeje 26. 12. v USA. 18,7 procenta všech těchto nákupů se uskutečnio přes mobilní telefon

Zdroj: TechCrunch, BBC, LN

Online nákupy rostly během vánočních svátků také v USA. Na první svátek vzrostly nákupy na internetu o více než 16 procent proti minulému roku, na druhý svátek rostly prodeje o desetinu. Téměř pětinu nákupů pak lidé pořídili přes chytré telefony.

Ne všem prodejcům se daří

Ačkoli obchody jsou plné lidí, prodejcům se nedaří příliš dobře. Americký maloobchodní řetězec Sears Holding oznámil, že kvůli slabému předvánočnímu prodeji uzavře 100 až 120 obchodních domů Kmart a Sears. Sears ve Spojených státech a Kanadě provozuje zhruba 4000 obchodů, uzavřením víc než stovky ušetří až 3,4 miliardy korun.

Slabý předvánoční prodej trápí také italské obchodníky. Podle sdružení Codacons byl letošní rok nejslabší za posledních deset let. Nejvíc Italové šetřili při nákupech oblečení a obuvi.

Ještě víc své výdaje letos hlídali Řekové. Na předvánočních nákupech se to razantně projevilo, obrat maloobchodu se v průměru propadl meziročně zhruba o třetinu.

Zatímco v tuzemsku, Velké Británii a dalších zemích běží povánoční slevy naplno, v Německu se masivní výprodeje spustí tradičně až v druhé polovině ledna.