16. listopadu 2008 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Obnovme světový hospodářský růst

Úsilí G20 se bude opírat o víru v tržní principy, otevřený obchod bez bariér a otevřený investiční režim. Na snímku předseda Evorpské komise José Manuel Barroso (vlevo) a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úsilí G20 se bude opírat o víru v tržní principy, otevřený obchod bez bariér a otevřený investiční režim. Na snímku předseda Evorpské komise José Manuel Barroso (vlevo) a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | foto: AFP

WASHINGTON Nejvyšší představitelé členských zemí skupiny G20 se dohodli, že budou společně usilovat o obnovení světového hospodářského růstu a o reformu globálního finančního systému. Na příštím summitu klíčových ekonomik světa by měl EU reprezentovat český premiér Mirek Topolánek. Vyplývá to ze statutu G20, podle něhož EU na jednání zastupuje vždy předsednická země.

Úsilí G20 se bude opírat o víru v tržní principy, otevřený obchod bez bariér a otevřený investiční režim. Bude se také zvyšovat úsilí o regulaci finančních trhů, která má podporovat dynamiku, inovace a podnikání, které jsou nezbytné pro hospodářský růst, tvorbu pracovních míst a snižování chudoby ve světě.

"Tento akční plán ukazuje, že jsme schopni jednat," řekla během summitu německá kancléřka Angela Merkelová. Dodala, že plán bude obsahovat kolem pěti desítek opatření, která by se měla stát skutečností do konce března příštího roku. "Pak bude další summit na úrovni lídrů," citovala ji agentura Reuters.

Obama se summitu nezúčastnil
Lídři se dohodli mimo jiné na využití fiskálních opatření a na důležitosti podpory monetární politikou. Jednání ale utlumila skutečnost, že americký prezident George Bush za dva měsíce opustí Bílý dům a jeho následovník Barack Obama se rozhodl summitu nezúčastnit. Obama přesto na summit vyslal své zmocněnce.

O bolestivém hospodářském poklesu se objevují náznaky z mnoha regionů světa. Jen podle údajů z tohoto týdne spadla eurozóna do hospodářské recese a ve Spojených státech roste nezaměstnanost.

Během washingtonského setkání schválil Mezinárodní měnový fond (MMF) půjčku nejméně 7,6 miliardy dolarů v rámci širší pomoci pro Pákistán. Zemi výrazně klesly devizové rezervy a vzrostlo riziko, že nebude schopna splácet své zahraniční dluhy.

Na pozadí summitu se odehrálo i několik protestů, kterých se zúčastnilo dohromady několik set účastníků. Největší protest byl na podporu Tibetu a za obnovu jeho nezávislosti, další akce se zaměřily na kritiku kapitalismu a dodržování lidských práv v Číně.

Příští reprezentant EU - Mirek Topolánek
Příští summit G20, pokud by se uskutečnil v prvním pololetí roku 2009, bude Evropskou unii reprezentovat český premiér Mirek Topolánek.

"Já s tím samozřejmě počítám," řekl náměstek českého vicepremiéra pro evropské záležitosti Marek Mora, který se v pátek a sobotu zúčastnil jako pozorovatel washingtonské schůzky G20 sdružující nejvýkonnější a nejrychleji se rozvíjející ekonomiky světa.

Podporu a pomoc české straně už přislíbil na sobotní tiskové konferenci ve Washingtonu francouzský prezident Nicolas Sarkozy, od jehož země převezme Česká republika 1. ledna evropské předsednictví. Díky francouzské vstřícnosti i ochotě španělské delegace vzdát se jednoho místa ve své sestavě se také Mora mohl sobotního summitu zúčastnit.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!