Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Óčko znovu vysílá digitálně

Óčko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Óčko | foto: Reprofoto

PRAHA Obyvatelé Prahy, kteří vlastní přístroj pro příjem digitálního vysílání, mají znovu k dispozici sedm volně přístupných televizních programů. Dnes ráno totiž opět začala v systému DVB-T vysílat hudební stanice Óčko.

"Poté, co bylo ve středu ukončeno experimentální vysílání Óčka v síti Českého Telecomu, bylo dnes ráno zahájeno vysílání Óčka v systému DVB-T v multiplexu Czech Digital Group," sdělila dnes Zuzana Chudárková za Óčko. Stanici lze naladit na 46. kanále, kde nahradila dosavadní program ČT2, který je součástí ještě další sítě.

Kromě TV stanic lze ve dvou sítích naladit i šest stanic Českého rozhlasu včetně nových D-Dur, Rádia Česko a Leonarda, a stanice Frekvence 1, Evropa 2, Proglas, Expresradio a Classic FM.

Do budoucna se nabídka volně přístupných digitálních programů rozšíří. Od Nového roku se totiž v síti CDG zřejmě objeví i slovenská zpravodajská stanice TA3 a parlamentní kanál 24cz. V únoru, den před zahájením zimních olympijských her v Turíně, by měla Česká televize podle dřívějších vyjádření spustit v síti Radiokomunikací svůj čtvrtý program zaměřený na sport.

Programová skladba je však nyní pouze prozatímní do doby, než začnou vysílat nové programy, kterým Rada pro rozhlasové a televizní udělí licence v nynějším výběrovém řízení.

V únoru se bude rozšiřovat
Digitální televizní a rozhlasové pozemní vysílání v systému DVB-T v současné době pokrývá zejména Prahu a okolí. Radiokomunikace společně s Českou televizí a Novou i s rozhlasovými stanicemi plánují další územní rozšíření právě na únor, kdy bude možné začít sledovat digitální programy České televize a Novy také v Brně a zřejmě i v Ostravě. Pokud se tak stane, bude mít přístup k programům v síti Radiokomunikací podle údajů firmy zhruba třetina populace v ČR.

Nezbytnou podmínkou pro příjem digitální vysílání přes běžné televizory je koupě zařízení, jakéhosi převaděče signálu, označovaného jako set-top box. Jeho cena nyní začíná na 2000 korunách a očekává se, že bude nadále klesat. Lze zakoupit i televizor s přímo zabudovaným set-top boxem, cena takového přístroje je mnohem vyšší.

Současné analogové pozemní vysílání se bude postupně vypínat a nahrazovat právě digitálním. V zemích Evropské unie se plánuje vypnutí posledního analogového vysílače do roku 2012, ale objevují se i hlasy, že by to mělo být dříve. V ČR vznikne postupným vypínáním analogu šest digitálních sítí, v nichž by měl divák najít 24 a podle technologií možná i více televizních a rozhlasových programů.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ INŽENÝR – DIAGNOSTIKA CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč