1. října 2009 10:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Od dneška zlevňuje plyn pro domácnosti v celém Česku

Plynový sporák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynový sporák. | foto: Shutterstock

Od dnešního dne zlevňuje plyn pro domácnosti. Největší zlevnění o 4,4 procenta oznámila Pražská plynárenská, E.ON sníží ceny o 4,07 procenta a největší tuzemský dodavatel RWE o 2,5 procenta. Pro domácnost, která plynem vaří, topí i ohřívá vodu, může zlevnění přinést roční úsporu kolem 3000 korun.

Plyn letos zlevňuje již potřetí. Podle člena představenstva RWE Transgas Tomáše Varcopa je snížení cen pro čtvrté čtvrtletí dáno především příznivým vývojem kurzu koruny vůči americkému dolaru. Naopak ceny ropných derivátů rostou, což podle něj ovlivní ceny pro další čtvrtletí.

"To je také důvod, proč neočekáváme další pokles cen na začátku roku 2010," řekl. V konečném zúčtování však spotřebitelé zlevnění plynu ve čtvrtém čtvrtletí nemusí pocítit, podle statistik Bilančního centra byly v letošní první dva měsíce roku o téměř pět stupňů chladnější než v loňském roce.

Distributoři plynu v Česku

Do skupiny RWE v ČR patří čtyři regionální společnosti zaměřené na prodej koncovým zákazníkům: RWE Energie (dříve Západočeská plynárenská, Středočeská plynárenská a Severočeská plynárenská), Východočeská plynárenská, Severomoravská plynárenská a Jihomoravská plynárenská. RWE zásobuje více než 2,3 milionu zákazníků.

Společnosti E.ON patří bývalá Jihočeská plynárenská (JČP), která ovládá asi čtyři procenta trhu, a má podíly v distribučních firmách se čtvrtinovým podílem na trhu s plynem. Kromě JČP vlastní E.ON téměř 50 procent v Jihomoravské plynárenské a více než 73 procent v Pražské plynárenské.

ČTK