30. března 2009 12:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Od dubna bude nová pětistovka

Česká národní banka (ČNB) představila na tiskové konferenci 30. března v Praze nový vzor pětisetkorunové bankovky doplněný o zdokonalené ochranné prvky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka (ČNB) představila na tiskové konferenci 30. března v Praze nový vzor pětisetkorunové bankovky doplněný o zdokonalené ochranné prvky. | foto: Michal Doležal, ČTK

PRAHA Česká národní banka uvolní od dubna do oběhu novou pětisetkorunovou bankovku doplněnou o nové a zdokonalené ochranné prvky. Zároveň centrální banka pracuje na vylepšení pětitisícové bankovky, již by chtěla veřejnosti představit ještě letos.

Nová pětisetkoruna, která loni byla druhá nejpadělanější, není první takto vylepšenou bankovkou. Loni v dubnu vydala ČNB novou tisícikorunu, a v červenci roku 2007 bankovku v hodnotě 2000 korun. Pětisetkorunová bankovka je v pořadí třetí bankovkou, která nese podpis guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy.

"Nově používané ochranné prvky bankovek 500, 1000 a 2000 korun patří ke světové špičce," upozornil člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

K Boženě Němcové přibydou tři květy

Mezi zdokonalené ochranné prvky patří například nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB. Nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou. Vodoznak Boženy Němcové, který je čitelný proti světlu, byl doplněn bíle provedeným číslem 500 a trojicí květů.

K tisku nového vzoru bankovek byly rovněž použity barvy, jejichž reakce na UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově a jejichž úkolem je zajistit, že Česká národní banka vydává a bude do oběhu vydávat pouze pravé bankovky.

V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu přes tři miliardy korunových bankovek a mincí, tedy přibližně o 80 milionů více než na konci roku 2007. Z bankovek je nejvíce tisícikorun, přes 136 milionů oproti necelým 132 milionům předloni. Následují bankovky v hodnotě 200 korun, kterých je téměř 49 milionů oproti 47 milionům v roce 2007.Pětisetkorunových bankovek je v oběhu přes 21 milionů kusů.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...