Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Od léta skončila třetina solárií, lidé dostali strach z rakoviny

Solárium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solárium | foto: Shutterstock

PRAHA Česká solária letos zažila perné léto, ze kterého se dodnes nevzpamatovala. Kontroly České obchodní inspekce a několik studií varujících před hrozbou rakoviny mezi lidmi vyvolaly nečekaně prudkou reakci.

"Na návštěvnosti se to podepsalo extrémně, propad zasáhl všechny na trhu. Co jiného také čekat po těch zprávách, které se o prázdninách objevily," popsal Oldřich Dvořák, majitel sítě solárií Sunny Land.

Pokles podle něj dosahuje asi 50 procent a jen malou část z toho zavinila krize. Zejména menší solária, která nebyla dost silná, počáteční tlak neustála a zkrachovala. V době, kdy média intenzivně přinášela zprávy o možných zdravotních rizicích, se lidé soláriím vyhýbali doslova obloukem.

"V srpnu se nám tržby propadly na 20 procent původního stavu, to byl prostě konec. Ještě nyní jsme na polovině původní návštěvnosti a podle mých zkušeností od té doby skončila čtvrtina až třetina všech provozovatelů. Každý den se nám vrací zásilky s tím, že adresát už není," řekl LN majitel tuzemské sítě solárií a velkoobchodu s jejich vybavením, který si však nepřál být jmenován.
Solária vytáhla do boje
Za tak drastickým propadem stojí podle provozovatelů solárií především způsob, jakým o tématu informovala média.

"Ty informace byly hrozně zavádějící a kompletně znehodnotily povědomí celé populace. Nemá ani smysl lákat lidi slevami, jde spíš o to, jak vrátit povědomí lidí o prospěšnosti přiměřeného používání solárií," uvedl Dvořák.

Česká obchodní inspekce zveřejnila názvy solárií, ve kterých její pracovníci letos na jaře zjistili závadné trubice, ačkoliv dosud jména kontrolovaných firem odmítala spotřebitelům poskytnout.

Podnikatelé proto nedávno založili vlastní oborové sdružení s názvem Česká asociace pro zdravé opalování, která sdružuje největší prodejce a provozovatele solárií. Právě tato asociace nyní na půdě ministerstva zdravotnictví vede společná jednání se zástupci lékařů.

Výsledkem by měl být předpis, jehož přijetí má posloužit jako záruka bezpečnosti pro návštěvníky solárií. Nejasnosti kolem platných pravidel jsou totiž podle podnikatelů jedním z důvodů, proč se lidé umělého slunění začali bát.

"Dohodli jsme se s dermatology na klidu zbraní a snažíme se společně vytvořit taková pravidla, aby nedocházelo k nepodloženému a plošnému osočování provozovatelů solárií z porušování norem," vysvětlil jeden z představitelů asociace Martin Šembera, majitel sítě solárií Shark.

Lékaři radí opatrnost
Zástupci dermatologů snahu o domluvu vítají především proto, že se tak lidé snadněji dostanou k objektivním informacím.

"Ta jednání na ministerstvu naše stanovisko nijak zásadně nemění, ostatně provozovatelé solárií se k němu alespoň navenek už v minulosti hlásili také. Pokud to však bude zpevněno nějakou další normou, je to jen výhodou," řekl Petr Arenberger, předseda České dermatovenerologické společnosti.

Zvýšené riziko rakoviny však podle svých slov považuje za prokázané. Také proto se podílí na podobě zákona, který má návštěvy solárií zakázat lidem mladším 18 let. Ten by se měl projednávat už začátkem příštího roku.

Česká obchodní inspekce nedávno dokončila další sérii kontrol v tuzemských soláriích. O jejích výsledcích však bude podle mluvčího inspekce Tomáše Vazába informovat veřejnost až na začátku příštího roku.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁČELNÍK KMENE TPV (60-65.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 60 000 - 65 000 Kč