Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Od pondělí banka nesmí zpoplatnit výpis, peníze převede do dvou dnů

Výpis z účtu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výpis z účtu | foto: Shutterstock

PRAHA Klienti tuzemských bank budou mít od listopadu zrušení účtu nebo měsíční výpis z účtu zdarma. Zároveň by měly být zkráceny lhůty pro převod peněz mezi účty, a to ze tří na dva dny.

Novinky v platebním styku

*Zkrácené lhůty pro platební transakce (převod peněz mezi účty zkrácen ze tří dnů na dva)
* Blokace platební karty zdarma
*  Za transakce provedené ztracenou kartou ručí nově majitel karty pouze do 150 eur
* Nová pravidla pro provádění inkas (bude možné následně odvolat již provedenou platbu)
* Informovat o transakcích na běžném účtu musí banka nejvýše v měsíčním intervalu. Banky musejí tuto službu poskytovat jedním kanálem zdarma.
* Výpovědní lhůta smlouvy o běžném účtu nesmí být delší než jeden měsíc
* Po ročním vedení účtu zrušení účtu provede banka zdarma

Změny vycházejí z nového zákona o platebním styku, který od listopadu sjednocuje pravidla v celé EU. Odborníci ovšem upozorňují, že výklad nového zákona je v řadě případů nejednoznačný, což může vést k řadě problémů a sporů.

Banky jsou na nový zákon podle svých vyjádření na připraveny. Některé finanční ústavy řadu opatření uvedených v zákonech již zavedli dříve. Jde například o rychlejší připisování příchozích plateb na účet nebo zablokování platební karty zdarma. Některé banky si ale dosud účtují poplatek za zrušení účtu nebo za měsíční výpis z účtu.

Povinnost banky informovat jednou měsíčně o pohybech na účtu zdarma je ale podle odborníků jedním ze sporných ustanovení zákona. "Někdo tvrdí, že poskytnutí informací je zveřejnění na internetu. Jiný zase může tvrdit, že musí být informace zaslány poštou," upozornil nedávno například finanční arbitr František Klufa. Mezi další nedostatky pak prý patří i definování podvodného jednání nebo bankovního dne.

Cílem zákona je také upravit regulaci a dohled nad nebankovními poskytovateli plateb, kteří dosud podnikali na základě živnostenského zákona nebo devizové licence při přeshraničních převodech. Dohlížet by na ně měla Česká národní banka.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ELEKTROMONTÉRŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč