29. května 2009 10:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odběratelé plynu ušetří stovky korun měsíčně

Plyn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn | foto: Shutterstock

PRAHA Domácnosti, které odebírají plyn od největšího prodejce v Česku RWE Transgas, zaplatí od července v průměru o 6,1 procenta méně. Společnost E.ON sníží ceny pro domácnosti a maloodběratele dokonce o procent devět. Pražská plynárenská, která zásobuje zemním plynem přibližně 440.000 odběratelů v Praze, sníží ceny plynu v průměru o sedm procent.

Zákazníci RWE, kteří zemní plyn využívají k ohřevu vody, vaření a topení, tak měsíčně ušetří v průměru 220 korun. Společnost E.ON, která plynem zásobuje 110.000 zákazníků na jihu Čech, ale bude zlevňovat ještě o polovinu více. Domácnosti, které na plynu jen vaří, tak ušetří řádově desetikoruny. Podle mluvčího společnosti E.ON, tam, kde plynem i topí, uspoří stovky korun až pár tisíc. Majitelé rodinných domů připojených na plyn pak mohou poklesem ceny ušetřit i několik tisícikorun.

Pražské domácnosti, které plyn používají na vaření, ohřev vody a topení a jejichž roční odběr činí 18 megawatthodin, měsíčně uspoří v průměru 116 korun. U domácností s ročním odběrem 27,5 MWh činí měsíční úspora 178 korun.

RWE nebude zlevňovat rovnoměrně

Největší pokles se týká jižní Moravy, kde se cena domácnostem sníží o 7,2 procenta. Naopak nejnižší snížení cen o 4,9 procenta zaznamenají domácnosti, které odebírají plyn od Východočeské plynárenské. Podle člena představenstva RWE Tomáše Varcopa je rozdíl v cenách u jednotlivých společností skupiny RWE dán odlišnou strukturou spotřeby zákaznických skupin.

"Oznámené ceny momentálně odrážejí pokles cen komodity z počátku roku. Ceny zemního plynu totiž kopírují ceny ropných derivátů přibližně s šesti až devítiměsíčním zpožděním," uvedl předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann s tím, že pokles cen je v období recese dobrou zprávou pro celou českou ekonomiku. Společnost zlevňuje zemní plyn od začátku roku podruhé.

"Věříme, že letos nesnižujeme ceny naposled. Pokud trhy s komoditami a především kurz koruny vůči dolaru zůstanou stabilní, jako tomu bylo od začátku roku, dočkají se naši zákazníci na podzim dalšího poklesu cen zemního plynu," dodal Herrmann.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…