26. září 2007 7:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odblokování může iPhone zničit

PRAHA Multimediální mobilní telefon iPhone lze už nyní používat v České republice. Přístroj od společnosti Apple je na trhu teprve od letošního června, přičemž fungovat má zatím pouze v Severní Americe. Od té doby ale už hackeři zveřejnili na internetu mnoho metod, jak zajistit, aby se dal iPhone používat i v jiných sítích než u AT&T, která má na distribuci ve Spojených státech exkluzivní dohodu.

Přestože se má v Evropě iPhone prodávat až od letošního listopadu, a to zatím jen ve Velké Británii a Německu, alespoň trochu počítačově zdatní lidé dokážou s revolučním iPhonem pracovat i v Česku.

Stačí iPhone odemknout na dvou úrovních. Zpočátku se hackerům dařilo odblokovat pouze samotný telefon, se SIM kartou ale měli problémy. I tuto potíž hackeři odstranili. Člověk, který vlastní iPhone, tak může používat i SIM karty českých operátorů.

Apple ale včera varoval, že upravené telefony se mohou poškodit. Podle americké zpravodajské agentury AP se totiž Apple chystá už v tomto týdnu vypustit do světa vyšší verzi softwaru pro iPhone, která uživatelům přinese bezdrátové připojení k hudebnímu serveru iTunes Wi-Fi Music Store.

 Viceprezident společnosti Apple pro marketing Phil Schiller proto uvedl, že po další inovaci softwaru může mobil přestat fungovat. Zároveň dodal, že pokud majitelé iPhonu nelegálně zasahují do přístroje, přestávají platit firemní záruky za jeho funkčnost. Schiller rovněž přiznal, že neví, kolik iPhonů lidé používají v sítích jiných operátorů, než je AT&T. 

 Na řádění hackerů reagoval i výkonný ředitel společnosti Apple Steve Jobs, když minulý týden v Londýně oznámil, že jeho firma bude před hackery vždy o krok napřed. „Lidé budou pořád zkoušet na naše přístroje vyzrát, ale naší prací je jim v tom zabránit,“ řekl Jobs.
 Americká agentura Bloomberg uvedla, že Apple spolu se svým poskytovatelem mobilních služeb AT&T prodaly od dvacátého devátého června, tj. od data uvedení iPhonu na americký trh, přes jeden milion přístrojů, jejichž velkou výhodou je především perfektní dotykový displej, který na příslušné zadání prstem reaguje přirozeně a rychle.

 Zájemci o iPhone v Evropě už také ví, kteří operátoři se s Applem domluvili na spolupráci. Apple tak minulý týden oznámil, že prodej iPhonu bude mít v Británii na starosti mobilní operátor O2, ve Francii Orange a v Německu T-Mobile.

Kdy se začne prodávat iPhone na českém trhu, zatím nikdo z české pobočky Applu nechce zveřejnit. Podobně ani nechce komentovat skutečnost, že s iPhonem lze už nyní volat či esemeskovat v českých sítích.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz