13. prosince 2011 15:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odboráři chtějí lidem zakázat nákupy o svátcích

Odborářská demonstrace na Palackého náměstí, 25. listopadu 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odborářská demonstrace na Palackého náměstí, 25. listopadu 2011 | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Odboráři chtějí omezit otevírací dobu supermarketů a hypermarketů o Vánocích a státních svátcích. Připravili proto návrh zákona, který má zakázat či regulovat provozní dobu obchodních řetězců ve sváteční dny.

Novinářům to dnes řekl předseda Odborového svazu pracovníků obchodu Petr Voslař. Odboráři nyní hledají zákonodárce, který by jejich legislativní návrh předložil sněmovně.

Návrh počítá s tím, že na Štědrý den by velké supermarkety a hypermarkety mohly mít otevřeno maximálně do 14:00, zatímco nyní fungují i do 16:00. O vánočních svátcích by pak velké obchody musely zůstat zavřené.

ČTĚTE TAKÉ:

Většina obchodních řetězců letos ponechá prodejny zavřené pouze 25. prosince, aby je hned následující den znovu otevřela. Zavřené prodejny oba dva vánoční svátky nechávají pouze některé diskontní řetězce.

Odboráři míní, že prodej by měl být regulován ve zhruba polovině z 12 státních svátků. "Bude na sněmovně, které z významných dnů vybere," podotkl Voslař, podle kterého by provoz velkoplošných prodejen měl být zakázán také například na Velikonoce a 17. listopadu.

Sociální inženýrství

"Nám vadí to, že o svátcích vyráží obrovská skupina lidí do obchodů. Přečtou si letáky, najdou, kde je to nejlacinější zboží (mnohdy pochybné kvality) a co je nejhorší – oni tam berou i děti. A ty děti stráví celý den v nákupním centru a dokonce se tam i rodinou naobědují a berou to jako normální."

Předseda OS pracovníků obchodu Petr Voslař v ČT24

Omezení provozní doby by se podle návrhu odborářů nemělo vztahovat na prodejny s plochou menší než 200 metrů čtverečních, večerky či malé obchody, které fungují například na nádražích či čerpacích stanicích.

Podle místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáty Burianové odboráři už o svém legislativním návrhu jednají se zástupci politických stran. "Máme na stole paragrafové znění a potřebujeme najít toho správného předkladatele," uvedla.

Česko - poslední skanzen nákupní svobody

Otevírací doba obchodů ve sváteční dny je podle Burianové regulována například v Německu, Rakousku, Maďarsku či Polsku. "My jsme takový poslední skanzen," podotkla Burianová.

Zákon nyní prodejní dobu obchodů v Česku během vánočních či státních svátků nereguluje. Odboráři v předchozích letech obchodní řetězce kritizovali za to, že jim nevyšly vstříc a na Štědrý den nechaly prodejny otevřené až do pozdních odpoledních hodin.

Některé obchodní řetězce poté zkrátily provozní dobu a obchody na Štědrý den po dohodě s odbory zavírají ve 14:00. "V 90 procentech obchody zaměstnávají ženy a my chceme, aby na Štědrý den byly doma se svými rodinami," dodala Burianová.

V roce 2005 se zákonodárci z řad ČSSD a KSČM pokoušeli zakázat noční prodej v supermarketech a prodej o státních svátcích, pro svůj návrh ale nezískali dostatečnou podporu. Provozovatelé obchodních řetězců tehdy namítali, že by kvůli zákazu prodeje o státních svátcích a v noci obchody přišly o zákazníky.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.