Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odboráři chtějí pracovat jen čtyři dny v týdnu. Sníží to prý nezaměstnanost

Kurzarbeit: řešení nebo nesmysl? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurzarbeit: řešení nebo nesmysl? | foto: Shutterstock

PRAHA Českomoravská konfederace odborových svazů upozornila na zvyšující se nezaměstnanost, která by podle ní mohla skončit až na 12 procentech. Jako řešení vidí zavedení čtyřdenního pracovního týdne s plnou mzdou. Pátý den by si zaměstnanci zvyšovali kvalifikaci pomocí vzdělávacích programů. Takzvaný kurzarbeit by podle odborů dotoval stát. Podobný systém funguje již například v Německu.

Kurzarbeit: řešení nebo nesmysl?

Podle Českomoravské asociace odborových svazů hrozí, že nezaměstnanost dosáhne až 12 procent. Vyřešit by to podle ní měl čtyřdenní pracovní týden (kurzarbeit) a zpřísnění švarcsystému. "Kurzarbeit bych nezaváděl, je to nesmysl. Je to snaha podojit veřejné rozpočty," říká ale o návrhu odborářů ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík.

"Myslíme si, že toto řešení krize je jednou z nejvhodnějších variant. Je tam rozdělená spoluzodpovědnost mezi zaměstnance a zaměstnavatele, ale taky stát," řekl předseda odborového svazu Kovo Josef Středula a dodal, že pro stát je mnohem levnější platit za kurzy než přispívat nezaměstnaným.

Odbory: Kurzarbeit ušetří státu 16,7 miliardy

Podle výpočtů ČMKOS, které vycházejí z průměrné mzdy 23 600 korun, by stát dotoval jedno takové místo částkou 7906 korun měsíčně. Při vyplácení podpory a zdravotního pojištění a při započtení ztráty na pojistném a dani u nezaměstnaného stát platí podle odborářů na jednoho 25 939 korun měsíčně. Při záchraně sto tisíc pracovních míst by tak podle nich mohlo dojít k úspoře v rámci státního rozpočtu za 11 měsíců celkem 16,7 miliardy korun.

Ekonomové ale nesouhlasí. "Blbost. Ukazují to na špatných číslech, není to vůbec levnější. V Německu je to daleko přísnější a vázanější a to, co si přejí české odbory, by stálo jenom peníze daňových poplatníků," řekl ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. Podle něj je to jen snaha vyždímat veřejné rozpočty.

"Někdo si myslí, že ty peníze spadnou z nebe, ale ony se musí sebrat někde jinde, opět u lidí. Za vlád v letech 2000 až 2006 byla daleko vyšší nezaměstnanost, a o žádné kurzarbeit se nemluvilo," dodal Ševčík.  

Zkušenosti: Zaměstnance to demotivuje

Podle Radka Čermáka ze společnosti BPW, která pracuje v režimu kurzarbeit od začátku letošního září, systém přináší zaměstnancům mírnou demotivaci.

"Tento nový způsob jsme odkoukali od naší mateřské německé společnosti, kde to funguje od letošního března. Jsme firma, která má hodně zaměstnanců před důchodem. A to, že mají chodit do práce čtyři dny v týdnu, je příliš nemotivuje. Mně osobně se moc tento systém nelíbí," uvedl Čermák.

Další podrobnosti o kratším pracovním týdnu si přečtěte v pátečním vydání deníku

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.