16. října 2009 9:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odboráři chtějí pracovat jen čtyři dny v týdnu. Sníží to prý nezaměstnanost

Kurzarbeit: řešení nebo nesmysl? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurzarbeit: řešení nebo nesmysl? | foto: Shutterstock

PRAHA Českomoravská konfederace odborových svazů upozornila na zvyšující se nezaměstnanost, která by podle ní mohla skončit až na 12 procentech. Jako řešení vidí zavedení čtyřdenního pracovního týdne s plnou mzdou. Pátý den by si zaměstnanci zvyšovali kvalifikaci pomocí vzdělávacích programů. Takzvaný kurzarbeit by podle odborů dotoval stát. Podobný systém funguje již například v Německu.

Kurzarbeit: řešení nebo nesmysl?

Podle Českomoravské asociace odborových svazů hrozí, že nezaměstnanost dosáhne až 12 procent. Vyřešit by to podle ní měl čtyřdenní pracovní týden (kurzarbeit) a zpřísnění švarcsystému. "Kurzarbeit bych nezaváděl, je to nesmysl. Je to snaha podojit veřejné rozpočty," říká ale o návrhu odborářů ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík.

"Myslíme si, že toto řešení krize je jednou z nejvhodnějších variant. Je tam rozdělená spoluzodpovědnost mezi zaměstnance a zaměstnavatele, ale taky stát," řekl předseda odborového svazu Kovo Josef Středula a dodal, že pro stát je mnohem levnější platit za kurzy než přispívat nezaměstnaným.

Odbory: Kurzarbeit ušetří státu 16,7 miliardy

Podle výpočtů ČMKOS, které vycházejí z průměrné mzdy 23 600 korun, by stát dotoval jedno takové místo částkou 7906 korun měsíčně. Při vyplácení podpory a zdravotního pojištění a při započtení ztráty na pojistném a dani u nezaměstnaného stát platí podle odborářů na jednoho 25 939 korun měsíčně. Při záchraně sto tisíc pracovních míst by tak podle nich mohlo dojít k úspoře v rámci státního rozpočtu za 11 měsíců celkem 16,7 miliardy korun.

Ekonomové ale nesouhlasí. "Blbost. Ukazují to na špatných číslech, není to vůbec levnější. V Německu je to daleko přísnější a vázanější a to, co si přejí české odbory, by stálo jenom peníze daňových poplatníků," řekl ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík. Podle něj je to jen snaha vyždímat veřejné rozpočty.

"Někdo si myslí, že ty peníze spadnou z nebe, ale ony se musí sebrat někde jinde, opět u lidí. Za vlád v letech 2000 až 2006 byla daleko vyšší nezaměstnanost, a o žádné kurzarbeit se nemluvilo," dodal Ševčík.  

Zkušenosti: Zaměstnance to demotivuje

Podle Radka Čermáka ze společnosti BPW, která pracuje v režimu kurzarbeit od začátku letošního září, systém přináší zaměstnancům mírnou demotivaci.

"Tento nový způsob jsme odkoukali od naší mateřské německé společnosti, kde to funguje od letošního března. Jsme firma, která má hodně zaměstnanců před důchodem. A to, že mají chodit do práce čtyři dny v týdnu, je příliš nemotivuje. Mně osobně se moc tento systém nelíbí," uvedl Čermák.

Další podrobnosti o kratším pracovním týdnu si přečtěte v pátečním vydání deníku

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.