12. března 2007 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odboráři Škody Auto hrozí stávkou

Lidem z vedení Škody Auto přibyly vrásky. Odboráři se ani na počtvrté nedočkali zvýšení mzdy a hrozí i časově neomezené stávky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidem z vedení Škody Auto přibyly vrásky. Odboráři se ani na počtvrté nedočkali zvýšení mzdy a hrozí i časově neomezené stávky. | foto: FABRICE COFFRINIAFP

HRADEC KRÁLOVÉ Lidem z vedení Škody Auto přibyly vrásky. Odboráři ani na počtvrté neprosadili svoji představu vyšších mezd a hrozí protesty i časově neomezenou stávkou.

Odboráři začnou příští týden informačními mítinky, které způsobí omezení výroby. Jsou také připraveni zorganizovat i generální mítink s hodinovými výstražnými
stávkami ve všech třech směnách. "Nevylučují, že v dubnu přistoupí k časově
neomezené stávce," řekl šéf odborů Jaroslav Povšík.

Jednání o mzdách mezi odbory a vedením automobilky mají za sebou již čtyři kola, ale žádný výsledek zatím nepřinesla. Obě strany se musejí dohodnout do 31. března, kdy vyprší platnost nynější mzdové dohody.

"První více než půlhodinový informační mítink se uskuteční 19. března v mladoboleslavské svařovně a bude pro automobilku znamenat výpadek výroby asi 30 aut," řekl Povšík. Celkem odbory chtějí do 22. března uspořádat kolem 60 mítinků, a to i na nočních směnách.

Odbory: Firma prosperuje, měla by platit více
"Budeme lidem vysvětlovat naše požadavky. Firmou nabízený růst mezd vzhledem k jejím rekordním výsledkům pokládáme za nízký. Také odmítáme podnikem navrhovaný nový mzdový systém, který nepřináší zajištěný růst mezd všem zaměstnancům," řekl Povšík.

Konkrétní návrhy mezd si obě strany poprvé představily 8. února. Firma navrhla zvýšit všem zaměstnancům tarifní mzdy v průměru o 6,1 procenta v období od 1. dubna 2007 do 31. března 2009. Pro letošek navrhla jednorázový bonus 6600 korun, který minulý týden navrhla zvýšit na 8000 korun.

Odbory požadují pouze jednoroční dohodu do 31. března 2008 a zvýšení tarifů v
průměru o 17 procent. Spolu s dalšími požadavky odborů by to znamenalo nárůst celkového objemu mezd o 24 procent.

Vedení: Musíme přijmout nový mzdový model
Bez zahrnutí platů managementu je dnes průměrná měsíční mzda v automobilce v rozmezí asi od 22.000 do 27.000 korun, průměrná mzda v České republice je kolem 20.000 korun. Počet zaměstnanců automobilky se loni meziročně zvýšil asi o 700 na 26.728.

Firma případné navýšení svých mzdových návrhů podmiňuje ochotou odborů přijmout nový mzdový model. "Teprve až se nám podaří dohodnout celkovou podobu mzdového systému, můžeme začít vést debatu o navýšení tarifů a jednotlivých složek mzdy," uvedl minulý týden personální šéf automobilky Martin Jahn.

Škoda Auto loni zvýšila prodeje o 11,7 procenta na téměř 550.000 vozů, a docílila tak svého rekordu. Čistý zisk podnik zvýšil o 40 procent na rekordních 11,06 miliardy korun.

Lidovky.cz