3. listopadu 2008 12:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odboráři založili sbírku pro skláře

Zaměstnanec sklárny ve Světlé poté, co se dozvěděl o uzavření výroby  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanec sklárny ve Světlé poté, co se dozvěděl o uzavření výroby | foto: ČTK

PRAHA Sklářští odboráři se snaží pomoci zaměstnancům skupiny Bohemia Crystalex Trading z Poděbrad a Světlé nad Sázavou, kteří po krachu firem přišli o peníze. Dopisy s prosbou o mimořádný příspěvek do podpůrného fondu odborů svaz rozesílá do svých zhruba 70 organizací.

"Sama centrála svazu na pomoc lidem v tíživé situaci uvolní půl
milionu korun," řekl předseda odborového svazu Vladimír Kubinec.
Sbírka má shromáždit peníze na pomoc zaměstnancům skupiny BCT, která je od září v insolvenčním řízení.

Skupina výrobců kolem BCT a majetkově spjaté Porcely Plus zaměstnává na 7000 lidí. Do zahájení insolvenčního řízení zaměstnancům mzdy nedlužila, do problémů se dostala až ve chvíli, kdy banky zablokovaly její účty. Lidem, kteří nedostali mzdy, nemohou pomoci ani úřady práce, protože nárok na mzdy nevznikl před zahájením insolvenčního řízení.

Ve dvou podnicích - Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia Poděbrady - se výroba zcela zastavila a zhruba 1750 tamních zaměstnanců nedostalo mzdy za září a nedočkají se jich zřejmě ani za říjen.

Insolvenční správkyně skláren ve Světlé Helena Horová už zaměstnancům doporučila, aby podali výpověď. Na mzdu a odstupné podle ní sice mají nárok, na výplatu ale mohou čekat měsíce a není jisté, v jaké výši budou uspokojeni. Po výpovědi se mohou hned přihlásit o podporu v nezaměstnanosti nebo nastoupit jinde.

"Na místní odborové organizace se už obrátili první pracovníci s prosbou o pomoc a přibývá jich," řekl Kubinec. Skláři podle něho potřebují okamžitou pomoc, protože řada z nich nemá ani peníze na jídlo a nájmy.

Odborová centrála ale nemá sama dost prostředků, aby všem pomohla, požádala proto o pomoc ostatní organizace v oboru. "Původně jsme uvažovali o veřejné sbírce, je to ale příliš mnoho byrokracie a její vyhlášení by trvalo příliš dlouho," vysvětlil předseda svazu. Sbírku lze totiž zahájit až 30 dní po jejím ohlášení. Jen ve výjimečných případech, pokud jde o život nebo v případě živelních katastrof, lze termín zkrátit.

Odboráři se obrátili s žádostí o pomoc i na ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Podle nich má možnost jim pomoci v rámci systému sociálních dávek. "Nevím, kdo jiný by měl tuto situaci řešit," poznamenal Kubinec a dodal, že také díky nečinnosti státu v roli majitele a neprovázanosti právních norem jsou skláři od září bez výplat a prakticky až do konce roku nedostanou podporu v nezaměstnanosti ani dávky pomoci v hmotné nouzi.

Pomoci sklářům v tíživé situaci by se zřejmě nebránila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), přestože sklářské odbory jejími členy nejsou. Odborová organizace sklářů totiž z největší české odborové centrály sdružující 32 odborových svazů s asi 540.000 členy před několika lety vystoupila.

Lidovky.cz
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?