10. července 2007 8:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odbory mění taktiku

PRAHA  Odboráři jdou na boj proti vládě jinak. Při plánovaných protestech proti vládní reformě veřejných financí už nevyhrožují generální stávkou, nýbrž nespecifikovanou tajemnou akcí.

Tlak na politiky chtějí vystupňovat v polovině srpna, kdy budou poslanci reformu opět projednávat. Způsob protestu ale zástupci odborů neprozradili. „Zatím si to necháme pro sebe. Nechceme si dopředu vystřílet prach,“ řekl Jaroslav Zavadil, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů . Odboráři zatím budou v příštích týdnech jednat s poslanci i z řad koaličních stran a přesvědčovat je o nutnosti změn. Probíhat má i informační kampaň mezi zaměstnanci.

Topolánkovu reformu veřejných financí odboráři kritizují už od počátku. Jejich nedávná demonstrace proti vládnímu balíku na Václavském náměstí přilákala do Prahy údajných třicet pět tisíc kritiků reforem. Odborářský předák Milan Štěch tehdy nešetřil radikálními výhružkami. „V protestech neustaneme. Nevylučuji, že krajním řešením může být i vyhlášení generální stávky.“

V tvrdé rétorice pokračují odboráři i nadále. „Pokud bude vláda ve svých krocích nadále pokračovat, tak ke generální stávce může dojít velmi rychle. Kdo seje vítr, sklízí bouři,“ pohrozil včera po zasedání celorepublikové rady odborových svazů předseda odborového svazu KOVO Josef Středula.

Tato radikální varianta ale podle Štěcha připadá v úvahu pouze v případě, že reforma bude schválena bez doprovodných změn. Ty se týkají především zamýšleného snižování daní právnických osob nebo snižování majetkové daně. „Rozhodně odmítáme, aby se snižovaly daně nejmajetnějším. Ti i v současné době platí jedny z nejmenších daní v Evropě,“ tvrdí Štěch.

Odbory mění taktiku boje. Další podrobnosti o plánech
odborářů, kteří protestují proti reformě veřejných
 financí si přečtěte v úterním vydání deníku