Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odbory: Na plán ODS doplatí chudí

Předvolební sliby by vyšli stát na 150 miliard. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předvolební sliby by vyšli stát na 150 miliard. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

Praha Uskutečnění předvolebních návrhů ODS by stát připravilo o 112 až 246 miliard korun. Tvrdí to Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve své studii. Na plánovaná opatření by prý nejvíce doplatili lidé s podprůměrnými příjmy. ODS s propočty odborů nesouhlasí a tvrdí, že jsou účelové.

Odborům se nelíbí, že ODS plánuje snížit daně z příjmu a nechat občany platit řadu veřejných služeb z vlastní peněženky. Na snížení daní prý vydělají především nejbohatší lidé. Naopak dvě třetiny Čechů, které mají příjmy nižší než průměrných 19 000 korun, by prý na plánech ODS prodělaly.
 
Lidé by si totiž museli připlácet ve školství či zdravotnictví, dopadla by na ně vyšší DPH na potraviny a například při ztrátě zaměstnání by dostávali jen asi 3600 korun čistého měsíčně, což je prý méně než životní minimum.
 
Ekonomický expert ODS Martin Kocourek však propočty odborářů popírá. "Jsou to účelově spočítaná čísla, která mají pomoci sociální demokracii ve volbách a funkcionářům odborů do Poslanecké sněmovny," řekl. ODS podle něj nebude zemi zadlužovat tak jako ČSSD a ve střednědobém období chce naopak hospodaření státu vyrovnat.
 
Odboráři tvrdí, že ve svých výpočtech vycházeli z dostupných materiálů ODS a vyjádření jejích představitelů, která se však často mění. "Je to střelba na pohyblivý terč, ODS neustále mění parametry," řekl ekonomický expert ČMKOS Martin Fassmann.

Největší ránou pro státní rozpočet by prý bylo zavedení státem zaručeného příjmu na poplatníka a na děti, které by stát přišlo na čtvrt bilionu korun ročně. Dalších 55 miliard by rozpočet ztratil snížením firemních daní z příjmu z 24 na 15 procent.

Zhruba 84 miliard korun by stát naopak získal údajně avizovaným zrušením sociálních dávek. Přes sto miliard by do rozpočtu přišlo rozšířením daňového základu o pojistné placené zaměstnavatelem a zrušením odpočitatelných položek, další miliardy by přineslo sjednocení sazeb DPH. Výsledkem by podle místopředsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila byl deficit veřejných rozpočtů 122 miliard korun. Pokud by se přidal dopad plánu zrušení odpisů pro menší podnikatele a jednoletých daňových prázdnin pro živnostníky, dosáhl by prý roční deficit 162 miliard korun.

Nejvyššího schodku 246 miliard korun by prý ODS dosáhla, kdyby se rozhodla nerušit současné dávky sociální podpory, nemocenského pojištění, podpory v nezaměstnanosti a sociální péče.
,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...