Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odbory nechtějí nechat padnout zákoník práce

Zákoník práce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákoník práce | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Odboráři chtějí využít všech prostředků, aby zabránily snaze ODS zmrazit zákoník práce. Usnesla se na tom dnes rada Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Odboráři zatím neupřesnili, jaké kroky chtějí na obranu pracovního kodexu podniknout. ODS před volbami uvedla, že po svém volebním vítězství nový zákoník zmrazí.

Odborový svaz KOVO už v květnu pohrozil důraznými protesty, pokud by zákoník neměl začít platit nebo byl změněn. KOVO sdružuje 200.000 lidí a je nejsilnějším svazem v ČR. Patří ke členům ČMKOS, která je se 33 svazy a 610.000 odboráři největší odborovou centrálou.

Zákoník prosadili poslanci ČSSD spolu s komunisty i přes veto prezidenta
republiky. Má nahradit 40 let starou normu. Zastánci nového kodexu tvrdí, že je moderní, umožní větší smluvní volnost a zajistí nezbytnou ochranu zaměstnanců.

Kritici míní, že norma sníží konkurenceschopnost firem a zvýší jejich náklady. Může tak přispět ke zvýšení nezaměstnanosti. Zástupci podnikatelů uvedli, že chtějí s novou politickou reprezentací o změnách zákoníku jednat. ODS se nechala slyšet, že levicí schválený kodex po vítězství ve volbách zruší. Povolební výsledek jí podle odborníků ale mnoho šancí na úpravy nedává.

Skutečnost, že voliči a voličky své hlasy rovnoměrně rozdělili mezi levici a pravici, připomíná ve svém prohlášení i rada konfederace. "ČMKOS je přesvědčena, že za této situace je třeba vést dialog zejména se sociálními
partnery," uvedli členové rady na adresu politiků. Odbory chtějí v následujícím volebním období prosazovat hlavně to, aby se hospodářský růst země promítl do mezd a důchodů.

Zákoník práce budí neshody i mezi odboráři. Menší svazy a profesní organizace nesouhlasí s úpravou odborového vyjednávání. Podle kodexu by zaměstnavatel totiž mohl kolektivní smlouvu uzavřít jen s nejsilnější organizací ve firmě. Na protest proti paragrafu před časem stávkovala půl hodiny federace strojvůdců.
,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...