Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ode dneška je dražší plyn, elektřina i teplo

Plyn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn | foto: Reprofoto

PRAHA  Od dnešního dne je dražší plyn, teplo i elektrická energie. Za plyn lidé zaplatí v průměru o 4,8 procenta více, elektřina je dražší téměř o devět procent. Celkové průměrné měsíční náklady na energie tak domácnostem vzrostou až o několik stokorun.

Elektřina podraží podle krajů. Nejvíce, o 13,3 procenta, na severní Moravě a nejméně, o 4,2 procenta, ve středních Čechách. Pražským domácnostem zdraží elektřina v průměru o 9,9 procenta, cena zemního plyn stoupne téměř o pět procent.

V případě plynu by zdražení měly nejméně pocítit domácnosti, jež jej využívají pouze k vaření. U nich by měly měsíční náklady vzrůst do desíti korun. Naopak průměrná domácnost v rodinném domku při dosavadních ročních nákladech 29.800 korun zaplatí zhruba o dva tisíce korun více.

Dražší je také tepelná energie. Tempo růstu cen závisí na palivu používaném k její výrobě. Teplo z plynu může podražit o devět až 11 procent, teplo z uhlí o jedno až čtyři procenta. Například v Praze podraží dálkové teplo až o pět procent. Celoroční náklady pražským domácnostem stoupnou zhruba o 700 korun. Průměrná domácnost ve třípokojovém bytě na pravém břehu Vltavy zaplatí 14.228 korun, meziročně o 656 korun více. Průměrným domácnostem na levém břehu Vltavy, které využívají lokální plynové zdroje, náklady vzrostou o 764 korun na 18.841 Kč.

Více za energie zaplatí také podnikatelé i velkoodběratelé. Například podnikatelé si za elektřinu připlatí devět procent, za plyn v průměru 8,5 procenta.

Ceny budou platné tři měsíce, poté je může Energetický regulační úřad opět změnit.
V souvislosti s liberalizací trhu si domácnosti budou moci ode dneška objednat elektřinu od všech dodavatelů, a ne jen od příslušné regionální distribuční společnosti. Dodavatele plynu si budou moci vybrat o rok později.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....