11. října 2013 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odkazovat na stažení filmů je trestné, rozhodl definitivně soud

U počítače (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U počítače (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Ústavní soud odmítl stížnost mladíka odsouzeného za provozování webových stránek s odkazy na téměř 2500 filmových děl a počítačových programů. Sledovaný případ "libereckého piráta" tak definitivně končí.

Porušení autorských práv se pachatel dopustil ještě jako šestnáctiletý chlapec. Zastala se jej například Česká pirátská strana, podle níž jsou odkazy přirozenou součástí internetu. Soudy však měly jiný názor.

Pětiměsíční podmínku prominula mladíkovi novoroční amnestie. Kauza je přesto důležitá - jednak jako precedens, jednak kvůli případnému rozhodování o náhradě škody. Letos v květnu média informovala o tom, že protipirátská unie žádá po mladíkovi čtyři miliony korun. Původně vyčíslená škoda přitom byla mnohonásobně vyšší.

ČTĚTE TAKÉ:

Případ je zajímavý v tom, že pirát neumisťoval na svých stránkách celé filmy ke stažení, ani neumožňoval jejich zhlédnutí přímo ze svého serveru. Shromažďoval pouze odkazy a takzvaná embedovaná videa z jiných serverů. Podle rozsudku libereckých soudů i letošního obsáhlého verdiktu Nejvyššího soudu však mladík přesto spáchal trestný čin.

Obhajoba tvrdila, že v této perspektivě by porušením autorského zákona byl i provoz nejznámějších internetových vyhledávačů nebo prosté sdělení, že "dnes večer běží v kině nějaké audiovizuální dílo".

Podle soudů však mladík bezesporu zpřístupňoval jiným lidem filmy chráněné autorským zákonem. Svých počítačových dovedností podle Nejvyššího soudu užil zákonem zakázaným způsobem, a to ve značném rozsahu.

"Ze všech uvedených důvodů se jedná o kriminální čin, na nějž je nezbytné použít prostředky trestního práva, včetně trestní represe," stálo v únorovém verdiktu Nejvyššího soudu. Ústavní soud rozsudek v plném rozsahu potvrdil. "Ústavní soud nemá, co by k rozhodovací činnosti obecných soudů dodal, a proto mu nezbylo než odmítnout ústavní stížnost," napsal v usnesení soudce zpravodaj Jan Filip.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!