7. ledna 2008 10:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odměna pro šéfa ČEZ: 677 milionů

Praha Jeden z nejlépe vydělávajících českých manažerů svým konkurentům pořádně poodskočí. Martin Roman totiž uplatní opci na prodej akcií ČEZu, což mu vynese téměř sedm set milionů korun. Opce byla součástí motivačního programu.

Manažeři ČEZ nyní uplatnili opce na 1,378 milionu akcií, což je zhruba 0,23 procenta všech akcií firmy. Za ně zinkasují zhruba 1,141 miliardy korun.

Generální ředitel společnosti Martin Roman by na okamžitém prodeji akcií vydělal 677 milionů korun. O opce požádalo celkem 13 členů vrcholového vedení ČEZ, informoval mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Část opcí uplatnili manažeři již v předchozích letech. Bývalý člen představenstva Alan Svoboda v roce 2007 získal prodejem akcií ČEZ takřka 56 milionů korun. Martin Roman loni prodával méně, utržil jen 27 milionů.

Šest manažerů energetické společnosti ČEZ již na burze prodalo akcie z opcí. Celkem prodali 158.000 akcií společnosti. Za jeden cenný papír získali 1348 korun.


Jde jen o část akcií
Roman nyní uplatnil opce na 675.000 akcií; tedy všechny zbývající opce, které má z prvního čtyřletého funkčního období. Podle Kříže si však šéf firmy významnou část akcií nadále ponechá. Spolu se jmenováním do funkce na další čtyřleté období totiž Roman získal nárok na další opce. Většinu svých opcí si ponechají i někteří další manažeři ČEZ.

"Management firmy nemá během roku mnoho časových 'okének' k uplatnění opcí. Jde o to najít čas, kdy trh má stejné informace jako vedení společnosti a nemůže dojít k jakémukoliv podezření z insider tradingu," řekl Roman

Vysoký zisk bez rizika
Opční program byl v ČEZ zaveden v roce 2001. Členům  představenstva a asi dvacetičlenného výkonného výboru umožňuje zakoupit akcie firmy za cenu před jejich nástupem do funkce a následně je při růstu akcií prodat. Cílem programu je zainteresovat vedení firmy na zhodnocování firmy pro akcionáře.

Firma předloni pravidla programu zpřísnila. Nová pravidla omezují
potenciální výnos na maximálně dvojnásobek růstu ceny akcií.

Lidovky.cz, ČTK

Byt 2+1 Kralupy nad Vlt. Lobeček
Byt 2+1 Kralupy nad Vlt. Lobeček

Štefánikova, Kralupy nad Vltavou - Lobeček, okres Mělník
2 690 000 Kč