2. listopadu 2012 16:01, aktualizováno  17:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odpůrci posílají haléře na účet Jana Fischera, ten ale poplatky neplatí

Prezidentský kandidát Jan Fischer během svého projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentský kandidát Jan Fischer během svého projevu. | foto: ČTK

PRAHA Internetem se šíří svérázná forma nesouhlasu s kandidaturou expremiéra Jana Fischera na prezidenta. Na jeho transparentní účet u Raiffeisenbank totiž lidé posílají drobné částky, za které si banka účtuje sedmikorunový poplatek. V takovém případě ale banka tyto poplatky promine.

Informace o transakcích na účtu Jana Fischera jsou na internetu k dispozici každému. Lidé mohou kandidátovi na prezidenta zasílat příspěvky na kampaň, které mohou doplnit i vlastní poznámkou.

A právě toho využívají i lidé, kteří Fischerovu kandidaturu nesou nelibě Například ve  středu přišla na konto jedna koruna s poznámkou: „když všichni odpůrci pošleme po 1 Kč, odčerpáme Fisherovi (sic – pozn. red.) všechny peníze na účtu! Hurá!“ Svůj příspěvek podepsal jako Jan Šulc.

Nebyl přitom jediný, už v úterý dorazila na účet jedna koruna od odpůrce bankovních poplatků, který se představil jako Radim Lipovčan. Poté se začali přidávat další. Banka si za každou takovou transakci účtuje 7 korun. Na protestní akci upozornil internetový publicista Daniel Dočekal.

Na transparentní účet Jana Fischera přicházejí drobné částky, za které musí platit bankovní poplatky

Na transparentní účet Jana Fischera přicházejí drobné částky, za které musí platit bankovní poplatky

O podobnou „sabotáž“ se pokusili před čtyřmi lety odpůrci hnutí Ne základnám!, když jim taktéž na transparentní účet u Raiffeisenbank hromadně zasílali jednu desetinu haléře. Organizátory protestů proti radaru v Brdech tím připravili téměř o 1500 korun, banka ale tehdy poplatky odpustila a příchozí platby nižší než sedm korun přestala účtovat.

A stejný postup bude následovat i u Jana Fischera. „K takovým případům dochází hlavně u různých neziskových organizací. Náš systém ale v příchozí platby menší než samotný poplatek automaticky identifikuje a ke konci měsíce strhnuté poplatky připíše na účet zpět,“ řekl serveru Lidovky.cz Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Fischer má v bance 'individuální přístup'

„O zákazu haléřových příchozích plateb jsme uvažovali, poté nás ale Raiffeisenbank ujistila, že nás před těmito zlomyslnostmi ochrání a poplatky nám zpětně proplatí,“ řekla serveru Lidovky.cz Fischerova mluvčí Jana Víšková.

Starosti s poplatky může přitom favorit prezidentských voleb vypustit z hlavy úplně, nedávno se mu totiž podařilo s bankou dohodnout individuální podmínky vedení účtu a často kritizované srážky za příchozí platby tak nemusí vůbec platit. „Veškeré příchozí a odchozí platby budou osvobozeny od poplatků,“ vysvětluje mluvčí.

Do poznámek k transakcím podle mluvčí Fischerovi lidé nebudou nijak zasahovat. „Voliči mohou svobodně projevit svůj názor, nebudeme je cenzurovat. Hanlivé příspěvky svědčí spíš něco o jejich autorech, než o prezidentském kandidátovi,“ dodává Víšková.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz