12. července 2007 7:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ODS bude volit z pětice reforem

PRAHA Hlavní daňový vyjednávač ODS Michal Doktor už ví, jaké změny ve vládním reformním „batohu“ by jeho strana měla prosazovat při jednání s koaličními partnery.

Doktor, člen frakce ODS požadující snížení daně z příjmu, včera obdržel od lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska posudky pěti variant, které ODS navrhla jako možnosti pro změny ve druhém a třetím čtení reformy ve sněmovně.

„Budu prosazovat model, který pracuje se sloučenou daňovou kvótou, respektive efektem 20 a půl procenta. To znamená 13 až 13 a půl procenta ze superhrubé mzdy,“ řekl včera LN Doktor. Dodal, že dnes se budou pěticí návrhů zabývat ekonomičtí experti ODS, kteří by měli vybrat jeden návrh a ten předat vedení své strany a poslaneckému klubu. Po zasedání výkonné rady ODS v pondělí by pak mohla začít koaliční jednání.

Jak vládní návrh reformy daní, který počítá s 15procentní daní z příjmu fyzických osob, tak i návrh poslanců ODS vycházející z 13procentní sazby by podle propočtů ministerstva financí přinesl oproti současnému stavu daňovou úlevu všem příjmovým skupinám.

Nejmenší úlevu pohybující se od několika desítek korun do přibližně jednoho tisíce korun, v závislosti na počtu dětí, by pocítili v obou modelech daňové úpravy zaměstnanci s měsíčním příjmem 20-30 tisíc. Mírně vyšší úspory by jim přinesl model s 15procentní daní.

Naopak 13procentní zdanění by vyústilo ve výraznější pokles daňové zátěže již u příjmů od 50 tisíc korun, zatímco z vládního návrhu by profitovali občané s měsíčními příjmy nad 65 tisíc korun.

Při rozhodování o volbě míry zdanění bude hrát významnou roli dopad jednotlivých variant na výnosy státního rozpočtu. Šibeniční termín pro přijetí eura již v roce 2012 bude nahrávat variantám s co nejvyšší mírou zdanění, protože vláda musí pro zachování této vize snížit schodek státního rozpočtu.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz