24. března 2010 16:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ODS chce dávky vyplácet bezhotovostně. Neplatičům by se strhávaly

Lidé čekají na sociální dávky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé čekají na sociální dávky | foto: Josef HymplLidovky.cz

PRAHA Občanští demokraté chtějí rozšířit nehotovostní výplatu sociálních dávek, jejich strhávání neplatičům, stupňování podle hodin veřejných prací i jejich vázání na docházku dětí do školy. Jsou to některé z předvolebních řešení ODS proti zneužívání sociálních dávek, která dnes představil novinářům předseda strany Mirek Topolánek společně se stranickými experty.

ODS také například navrhuje, aby zaměstnavatelé nelegálních pracovníků přišli o oprávnění k podnikání, nelegální pracovníci z ciziny mají být vyhoštěni.

ČSSD naopak podle místopředsedy Zdeňka Škromacha odmítá v situaci, kdy náklady českého sociálního státu patří k nejnižším v Evropě, přistoupit na návrhy pravicových ODS a TOP 09. Hospodářská krize se podle ČSSD nesmí stát záminkou k likvidaci životních jistot lidí a evropského sociálního modelu. 

Elektronické neschopenky
ODS plánuje například zavedení takzvané elektronické neschopenky a nechat vyplácení nemocenského beze změn. Zkráceno by podle občanských demokratů mělo být řízení o přiznání nemocenské či důchodu. "Když budeme Josefa Lenocha správně motivovat, i on dá přednost práci před žitím z dávek," představil dnes Topolánek další z kreslených postaviček Vladimíra Jiránka, které kampaň ODS provází.

Solidarita s potřebnými a sociální soudržnost jsou podle místopředsedy ODS Petra Nečase konzervativními a pravicovými hodnotami. Je podle něj klíčové umět rozlišit ty, kdo potřebují pomoc, od těch, kdo systém zneužívají.

Proto podle Nečase strana prosazuje adresnější rozdělování dávek a jejich vázání na daňovou zátěž. Sociální systém jako celek by se podle něj měl zjednodušit. Daňové odpočty by tak měly postupně nahradit dávky sociální podpory. Sociální podpora by měla být adresnější a cílená na zdravotně postižené, seniory, rodiče s malými dětmi či studenty.

Podle Škromacha by ale plány ODS vedly k trestání lidí, kteří jsou vinou krize nezaměstnaní a z objektivních důvodů ani žádnu práci najít nemohou. "Možná se dočkáme vysokoškoláků a profesorů, kteří budou zametat ulice jako za komunistů," řekl Škromach ČTK.

Během prvních alespoň tří měsíců by podle něj měli mít nezaměstnaní čas na hledání práce. Podle občanských demokratů by dávky přímo v penězích měli dostávat jen "zodpovědní", rozšířena má být výplata v poukázkách či elektronických
kartách.

ODS tak chce bránit zneužívání dávek například při hraní na
automatech nebo nákupu alkoholu. Vyplácení části podpor v poukázkách však podle Škromacha nic neřeší, protože se toto opatření dá snadno obejít. Opatření je podle něj administrativně náročné a v konečné fázi prý může vést i k nárůstu kriminality, vezme-li se lidem i minimální sociální zajištění.

ODS také plánuje strhávat dluh přímo ze sociálních dávek neplatičům nájemného a pokut. Rozšířeno by mělo být využívání institutu zvláštního příjemce, tedy odevzdávání části dávek přímo věřiteli.

Po dvou měsících by měla být výplata dávek v nezaměstnanosti podmíněna veřejně prospěšnými pracemi či účastí ve vzdělávacích kurzech. Výše dávek by se měla stupňovat od 20 do 40 hodin veřejných prací pro obec nebo alternativně 40 hodinami vzdělávání.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.