1. prosince 2016 14:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ODS vystavila účtenku za EET, je na ní částka 3,87 miliardy korun

ODS kritizuje zavedení EET. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ODS kritizuje zavedení EET. | foto: ČTK

PRAHA Občanští demokraté ve čtvrtek opět podrobili kritice projekt elektronické evidence tržeb, jejíž ostrý start pro hotely a restaurace nastal ve čtvrtek. „Ukazuje se, že všechno, před čím jsme varovali, se naplňuje,“ prohlásil na tiskové konferenci ve Sněmovně předseda strany Petr Fiala.

Spolu s ekonomickým odborníkem strany Janem Skopečkem a předsedou poslaneckého klubu Zbyňkem Stanjurou vystavili před novináři účtenku s náklady daňovým poplatníků na EET s částkou 3,87 miliardy korun.

Na účtence stojí „Ministerstvo financí, Čapí hnízdo 1, Olbramovice“. Nejvyšší položku, tři miliardy korun, na ní představují náklady na pořízení pokladen pro podnikatele. Podle Skopečka jde o drahý a neefektivní systém.

„Spousta restaurací zdražuje, stovky hospod musely ukončit svoji činnost,“ prohlásil Fiala. Poslední navrhované změny ze strany ministra financí Andreje Babiše (ANO) podle něj ukazují, že projekt není dobře připraven. Občanští demokraté i TOP 09 ve Sněmovně navrhují zákon o evidenci tržeb zrušit.

Od půlnoci začali elektronicky evidovat tržby provozovatelé restaurací a hotelů. Týká se to zhruba 40 000 podnikatelů. Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.