29. února 2008 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odstávka snížila Unipetrolu zisk

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna se může těšit ze svého zisku. Naopak petrochemického holdingu Unipetrol předpokládal, že ho bude mít loni vyšší.

Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů v zemi, loni meziročně zvýšila čistý konsolidovaný zisk o 17 procent na rekordních 12,15 miliardy korun. V roce 2006 zisk činil 10,39 miliardy korun. 

Dividenda byla navržena 30 korun na akcii, tedy stejně jako loni. V letošním roce Česká spořitelna očekává meziroční nárůst čistého zisku o 15 až 20 procent. Poměr nákladů k výnosům by měl klesnout pod 50 procent.

Rakouská Erste, která spořitelnu vlastní, loni zvýšila čistý zisk o 26 procent na 1,17 miliardy eur (asi 29,5 miliardy korun). Výsledky jsou zhruba v souladu s odhady analytiků.

Nespokojenost naopak hlásí petrochemický holding Unipetrol, kterému loni klesl čistý zisk o 22 procent na 1,243 miliardy korun. Konsolidované tržby se meziročně snížily o pět procent na 88,779 miliardy korun. Výsledky ovlivnilo především neplánované prodloužení odstávek v litvínovské rafinerii. Analytici v průměru očekávali, že zisk firmy bude zhruba o 15 procent nižší.
ČTK, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!