13. října 2008 17:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odstoupili jsme od kraje propasti

Naděje, kterou vyvolaly svými sliby země eurozóny, se už projevují na obchodování asijských a evropských burz. Na snímku sleduje vývoj makléř indonéské burzy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naděje, kterou vyvolaly svými sliby země eurozóny, se už projevují na obchodování asijských a evropských burz. Na snímku sleduje vývoj makléř indonéské burzy. | foto: BAY ISMOYO AFP

PRAHA/LONDÝN Naděje, kterou vyvolaly země eurozóny, se už projevily na obchodování asijských a evropských burz. I ta pražská zahájila prudkým růstem. Za důvěrou investorů stojí především víkendová dohoda Německa, Francie, Itálie a dalších členských zemí eurozóny na záchranu finančního sektoru. Své plány státy zveřejní během dneška.

Londýn oznámil, že vloží až 37 miliard liber (1,17 bilionu Kč) do tří ohrožených bank Royal Bank of Scotland (RBS), HBOS a Lloyds TSB. Záměr, který vychází ze záchranného plánu oznámeného minulý týden, má stabilizovat situaci v britském finančním sektoru.

Ceny ropy dnes oživily z pátečního desetiprocentního propadu. Posílily o zhruba tři dolary a americká ropa se vrátila nad 80 dolarů za barel. Ropný trh posilují naděje na razantní zásah
největších evropských zemí proti finanční krizi. Cena americké lehké ropy stoupla před 8:30 SELČ o necelé tři dolary na 80,65 dolaru za barel. V pátek její cena spadla o téměř devět dolarů na nejnižší úroveň od loňského září a za celý týden ztratila 17 procent. Severomořská ropa Brent zdražila o 2,40 dolaru na 76,45 dolaru za barel.

Povede také k tomu, že stát se stane v těchto bankách největším akcionářem a v případě RBS zřejmě i většinovým. "Tato investice je zapotřebí k ke stabilizaci a přestavbě britských bank," řekl britský ministr financí Alistair Darling.

Vláda dnes také ujišťovala, že stát se nemíní stát trvalým investorem v britských bankách a postupně se chce svého podílu zbavovat. "Až akcie prodáme, daňoví poplatníci dostanou tyto investice zpět se ziskem," prohlásil Darling.

Německá vláda zase schválila preventivní "záchranný balíček" na podporu německých bank v celkovém objemu 470 miliard eur (přes 11,5 bilionu korun). Z toho 400 miliard tvoří hodnota garancí, které německý stát hodlá bankám poskytnout a které mají platit do konce příštího roku. Dalších 70 miliard eur chce vláda vyčlenit na kapitalizaci bank.

Francouzská vláda podpoří bankovní sektor částkou 320 miliard eur (asi 7,89 bilionu Kč). Dnes to řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Obchodníci návrat poptávky na burzy po drtivých propadech akcií v minulých týdnech předpokládali kvůli dalším podpůrným opatřením zaměřeným proti globální finanční krizi ze strany centrálních bank EU a USA.

Akcie na pražské burze zase vykázaly jeden z nejprudších denních růstů. Přidaly se tak k dalším evropským a zámořským akciovým trhům, které silným posílením reagovaly na sérii opatření vlád a centrálních bank proti globální krizi finančního sektoru. Hlavní index PX přidal 10,47 procenta na 981,5 bodu. Dařilo se hlavně developerům, z nichž akcie firmy Orco zpevnily o výjimečných 30,32 procenta na 275,1 koruny.

"Prozatím se zdá, že jsme odstoupili od okraje propasti, a na trzích by se teď měla obnovit potřebná stabilita," řekl agentuře Reuters Andrew Turnbull z makléřské firmy ODL Securities.

K další podpoře pro světový finanční systém se odhodlaly i centrální banky eurozóny, USA, Británie a Švýcarska, které nabídly bankovnímu sektoru neomezený přísun dolarových úvěrů za pevné úrokové sazby. Podle společného prohlášení centrálních bank dostanou komerční banky veškeré krátkodobé dolarové úvěry, o které požádají. Podobná opatření chystá i japonská centrální banka.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP BASIS SPECIALIST– JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 68 000 Kč