5. května 2012 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zrušit smlouvu podepsanou doma bude snazší

Manažer, smlouva (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažer, smlouva (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Odstoupení od spotřebitelské smlouvy, k jejímuž podpisu se lidé zavázali třeba na předváděcích akcích, bude snadnější. Prezident Václav Klaus podepsal novelu, která v občanském zákoníku ruší ustanovení, podle něhož lidé nemohli rychle a bez sankcí odstoupit od spotřebitelské smlouvy, pokud ji podepsali u sebe doma.

Novelu připravili poslanci ČSSD v reakci na případy, kdy podnikatelé nechávají lidi na předváděcích akcích podepisovat prohlášení o tom, že si výslovně sjednali návštěvu dodavatele za účelem objednávky.

ČTĚTE TAKÉ:

Není prý výjimečné ani to, že se lidé nechají svézt z akce i se zbožím domů, kde podnikateli potvrzení podepíšou. Sociální demokraté tvrdí, že tím podnikatelé obcházejí zákon umožňující snadné odstoupení od smlouvy podepsané na předváděcích akcích.

Výjimku budou mít smlouvy o opravě a údržbě

Výjimku mají mít pouze smlouvy o opravě a údržbě a o pořízení zboží, které jsou k nim potřebné. Pokud by lidé mohli následně lehce odstoupit i od této smlouvy o dílo, bylo by to prý vůči přivolaným opravářům nespravedlivé.

Změna zákona začne platit 15 dní po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!