25. ledna 2011 23:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odvoz odpadů za miliardy. Praha připravuje nový tendr

Odpadky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpadky | foto: Reprofoto

PRAHA Praha připravuje tendr na odvoz komunálního odpadu za miliardy korun. Důvodem je končící smlouva se společností Pražské služby. Zakázku chce Praha vypsat na deset let, platit začne od začátku příštího roku. Její roční hodnota je kolem 1,3 miliardy korun, řekl novinářům náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Vítěz by měl být znám na podzim.

"S ohledem na velký rozsah požadovaných služeb a investiční náročnost byla zvolena pro plnění veřejné zakázky doba určitá, a to deset let," uvedl Březina. Stejně dlouhá byla podle Březiny i dosavadní smlouva s Pražskými službami, která končí na konci letošního roku.

Praha

Praha vypíše kvůli splacení pětimiliardové emise obligací novou emisi ve stejné výši. Rozhodla o tom dnes rada hlavního města. Metropole nyní osloví vybrané finanční instituce, aby jí zaslaly nabídky. Splatnost má být maximálně 14 let a emise mají být vydány ještě letos. Novinářům to dnes řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Rada hlavního města schválila postup zadání zakázky. Výběrové řízení by podle harmonogramu mělo být zveřejněno v květnu a vítěz by měl být vybrán do 1. listopadu.

Praha zvažuje, zda si zpracuje dokumentaci sama
Praha podle Březiny zvažovala, zda si zadávací dokumentaci zpracuje sama, nebo úkol zadá externímu dodavateli. "Rozhodli jsme využít zkušeností, které Praha získala v průběhu dosavadní praxe, a zvolili jsme první variantu," řekl náměstek.

Způsob nakládání s odpadem metropole podle Březiny zásadně měnit nebude.

Část z něj budou popeláři i nadále odvážet na skládky a část se bude spalovat.

Nyní svážejí v Praze odpad Pražské služby
Odpad v Praze v současné době svážejí Pražské služby. Kromě toho provozují spalovnu v Malešicích a několik sběrných dvorů. Firma zároveň pro Prahu zajišťuje také letní a zimní úklid ulic. Za osmiletou zakázku jí magistrát zaplatí téměř devět miliard korun.

Hlavní město drží téměř 77 procent akcií Pražských služeb. V orgánech společnosti sedí zástupci Prahy, například starosta Prahy 13 a poslanec David Vodrážka, ministr životního prostředí a bývalý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, dále Martina Šandová (všichni ODS) nebo František Adámek (ČSSD).

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.