15. července 2011 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Odzvonilo nejabsurdnějšímu poplatku za vklad v hotovosti

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemské banky nesmí od července na základě zákona o oběhu bankovek a mincí vybírat poplatek za vklad hotovosti na pobočce. Kvůli zákazu ruší tento poplatek poslední banky, které jej u běžného účtu dosud vybíraly.

Informoval o tom server Aktuálně.cz. GE Money Bank přestala poplatek za vklad hotovosti na pobočce účtovat ihned s účinností zákona, ČSOB jej klientům odpustí s měsíčním zpožděním.

Nejabsurdnějí poplatek

Poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet patřil v Česku k nejkritizovanějším bankovním platbám. Byl dokonce zvolen nejabsurdnějším bankovním poplatkem za rok 2009 v anketě serveru bankovnipoplatky.com. Už tehdy ho ale klientům neúčtovala většina tuzemských bank.

Poplatek za vklad hotovosti na přepážce nezruší Poštovní spořitelna, která působí jako samostatná značka v rámci ČSOB. Ke splnění zákonné povinnosti totiž Poštovní spořitelně stačí, že klientům umožňuje vložit hotovost bezplatně prostřednictvím vkladových automatů.

Podle České národní banky, která na dodržování zákona dohlíží, takový postup postačí. "Banka splní zákonnou povinnost, umožní-li na pobočce přijímat hotovost bezplatně alespoň jedním způsobem," uvedla Petra Hájková z tiskového oddělení ČNB. Zároveň ale dodala, že způsob uplatňovaný Poštovní spořitelnou není podle ČNB zcela vhodný.

Novela zákona současně zvyšuje limit pro bezplatnou výměnu mincí či bankovek, pokud jsou roztříděné podle nominálních hodnot. Zatímco dosud bylo možné bez poplatku vyměnit až 50 kusů jedné nominální hodnoty, nyní se limit zvyšuje na 100 kusů.

Čtěte také:


Také na tuto změnu reagují banky ve změnách sazebníků. "Přinejmenším Česká spořitelna však chce poplatky vybírat ještě další dva měsíce po účinnosti nového zákona," uvedl server.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR ÚDRŽBY VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč