3. října 2007 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Office pro studenty zlevní

Nosič multimédií. (CD, DVD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nosič multimédií. (CD, DVD) | foto: David Port Lidové noviny

PRAHA Softwarový gigant Microsoft se rozhodl bojovat na českém trhu s nelegálním kopírováním svého balíčku Office. Snižuje jeho cenu na dosud nejnižší úroveň. Nabídka se však týká pouze domácností a studentů, tedy skupin, kde je podíl pirátských kopií nejvyšší. Legalizaci svých produktů nabízí i internetovým kavárnám, v nichž bylo dosud používání programů Office problematické.

Zatímco cena plné profesionální verze Office 2007 se pohybuje kolem 15.000 korun, balík pro domácnosti firma nabízí do března příštího roku za 1690 korun, což je o polovinu méně, než je běžná cena. Konkurenční software 602Office pro domácí použití vyjde na zhruba 1500 korun, další program Open Office je ke stažení zdarma.

Podle produktového manažera Microsoftu Petra Bobka poptávka po kancelářských programech mezi studenty a domácnostmi roste. "Pro tuto skupinu je však většinou limitující cena profesionálních nástrojů, a tak často volí k jejich získání nelegální cestu. Vytvořili jsme proto tuto speciální sadu, která za historicky nejnižší cenu nabídne každé domácnosti aplikace Word, Excel, PowerPoint a OneNote v nejnovější verzi 2007," uvedl.

Podle mluvčího protipirátské unie BSA Jana Hlaváče je Microsoft Office jedním z nejvíce nelegálně kopírovaných programů. "Jakákoli vstřícnější licenční politika výrobců softwaru, která učiní software jednodušeji dostupný, je určitě krok správným směrem. Nicméně dosavadní zkušenosti BSA jasně potvrzují, že snížení ceny softwaru má na snižování míry pirátství zanedbatelný vliv," uvedl s tím, že snížení ceny softwaru u populárních komerčních titulů spíše přiláká nové uživatele, kteří doposud legálně užívali různé alternativy, například kancelářské aplikace od jiných výrobců.

Internetové kavárny budou moci od Microsoftu získat roční licence pro používání Office. Sada pěti licencí vyjde na 910 korun. Jednoletá smlouva zároveň legalizuje pronajímání veškerého legálně získaného softwaru společnosti Microsoft používaného v kavárně. Standardní uživatelské licence totiž pronájem softwaru nepovolují. Nabídku Microsoftu v pilotním provozu
od začátku roku využilo 220 kaváren, které zakoupily 335 sad obsahujících 1670 licencí.

Třetí nabídka umožňuje zaměstnancům firem, které mají koupenou licenci na Office, získat program k domácímu použití za cenu instalačních médií a nákladů na doručení. Cena média je 520 korun. Microsoft Office mohou doma zaměstnanci užívat po dobu svého zaměstnaneckého poměru s daným zaměstnavatelem a po dobu, po kterou má zaměstnavatel uzavřenu smlouvu s Microsoftem.
ČTK, Lidovky.cz