30. září 2010 11:14, aktualizováno  12:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Oficiální účet za solár: za elektřinu zaplatí rodina až o 7 700 korun více

Solární panely | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární panely | foto: Shutterstock

PRAHA Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který tvoří část ceny elektřiny, v roce 2011 kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren v ČR pravděpodobně vzroste ze současných 166 korun na asi 520 Kč za megawatthodinu. Na dnešním setkání s novináři to řekl místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček.

Cena elektřiny pro průměrnou domácnost se spotřebou 2500 kilowatthodin, která bydlí ve třípokojovém bytě a elektřinou svítí, vaří a používá obvyklé spotřebiče, tak v příštím roce stoupne o zhruba 1300 korun za rok.

Čtěte více:

Cena elektřiny pro domácnosti, které využívají elektřinu také k topení a ohřívání vody při spotřebě 15.000 kWh, se podle ERÚ zvýší o zhruba 7700 Kč za rok. Malému podnikateli, který ročně spotřebuje 40.000 kWh, se výdaje za elektřinu od ledna zvýší o 20.000 korun. Velké podniky se spotřebou 30 GWh zaplatí o zhruba 15 milionů korun za rok více.

Očekávaná výše zdražení elektřiny od ledna 2011

   bez zásahu státu  po zásahu státu
 domácnosti  12,1%  okolo 6%
 průmysl  17,4%  okolo 9%

Předpoklady:
- výkon solárních elektráren na konci roku dosáhne 1500 MW
- stát uhradí polovinu příspěvku na obnovitelné zdroje z jiných prostředků

zdroj: ERÚ


Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů souvisí zejména s připojeným instalovaným výkonem solárních elektráren. Ty mají v současnosti instalovaný výkon zhruba 754 megawattů. Do konce roku ERÚ předpokládá, že se připojí 1400 až 1600 MW. "V současnosti provádíme ještě zpřesňující odhady," uvedl předseda ERÚ Josef Fiřt.

Stát nyní hledá způsoby, jak růst cen elektřiny v příštím roce omezit. V rámci opatření, která mají omezit zdražování elektřiny v důsledku rozvoje solárních elektráren, zrušila vláda od příštího roku podporu slunečních zdrojů postavených na volných plochách.

Ruší fotovoltaickým elektrárnám také osvobození od daně z příjmů a sníží se odpisová výhodnost technologické části elektráren. Energetický regulační úřad se chystá od příštího roku výrazně snížit výkupní ceny za elektřinu z obnovitelných zdrojů, přesnější čísla hodlá zveřejnit v příštích týdnech.

Bez zásahu státu zdraží elektřina o 12 procent

Zdražení elektřiny pro domácnosti o 12 procent, pro průmyslové podniky o víc než 17 procent. Tak by podle odhadu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vypadal vývoj od počátku příštího roku, pokud by stát neuhradil část příspěvku na obnovitelné zdroje z jiných prostředků.

Jak přiznává předseda ERÚ Josef Fiřt, tak vysoký růst by byl pro řadu průmyslových podniků neúnosný až likvidační. Vláda tak zřejmě přistoupí k tomu, že zhruba polovinu z příspěvku na obnovitelné zdroje uhradí z daňových či jiných výnosů. Z pohledu státní pokladny to bude menší zlo, než propad daňových příjmů a růst nezaměstnanosti následkem stěhování energeticky náročné průmyslové výroby do zahraničí.

Vládní komise, která hledá možnosti, z čeho zhruba polovinu nákladů na "zelenou energii" uhradí, chce nalézt konkrétní opatření do poloviny října. Jen tak bude možné tato opatření uvést v platnost, aby od Nového roku nedošlo ke skokovému zdražení elektřiny.

Příspěvek na úhradu vícenákladů spojených s výrobou elektrické energie z obnovitelných zdrojů podle propočtů ERÚ vzroste z letošních 166 korun na 527 korun za megawatthodinu. Ostatní složky ceny elektřiny by přitom růst neměly. "Samotná elektřina by dokonce mohla o jedno až dvě procenta zlevnit," dodává místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček.

David Tramba


David Tramba, Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?