7. června 2016 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ohrožený druh: osobní bankrot nejvíc obchází mezi muži v produktivním věku

Osobní bankrot - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osobní bankrot - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nejčastěji hrozí bankrot Čechům ve věku 35 až 44 let, více dlužníků je mezi muži. V průměru má občan v insolvenci devět věřitelů a závazky 908 171 korun. Vyplývá to z dat projektu Zdluhu.cz, který poskytuje dluhové poradenství a zajišťuje zpracování žádostí o osobní bankrot.

Nejpočetnější skupinu občanů v oddlužení představují lidé středního věku.

„O osobní bankrot ale v nemalé míře žádají i mladí lidé do 25 let nebo naopak lidé v důchodovém věku,“ uvedl jeden ze zakladatelů projektu Oldřich Řeháček. Přestože obecně platí, že častějšími dlužníky jsou muži, u seniorů je tomu naopak.

V loňském roce bylo podáno celkem 20 119 žádostí o oddlužení a schváleno bylo 16 655 z nich.

„Poslední dobou zaznamenáváme významný nárůst takzvaných vícečetných exekucí, což v praxi znamená, že je zde čím dál tím více osob, které se dostávají do tíživé dluhové pasti. Efektivní řešení situace nabízí právě osobní bankrot, a lze tak očekávat, že zájem o oddlužení bude i nadále velký,“ upozornil Řeháček.

Podle informací společnosti CRIF - Czech Credit Bureau bylo v květnu vyhlášeno 1476 osobních bankrotů, což je o 47 méně než v dubnu. Bylo podáno i 1843 návrhů na osobní bankrot, tedy o 129 více než v předchozím měsíci a zároveň nejvíce od loňského června.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ.
ČTK
J. Řezníček Socani také neplatí. 12:42 7.6.2016