Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

OKD zavírá šachtu Dukla

OSTRAVA Téměř šestnáct set zaměstnanců šachty Dukla se obává o svoji budoucnost. Těžební společnost OKD se totiž rozhodla do roku 2007 ukončit provoz a chystá se propouštět.

"Část zaměstnanců převede na jiné doly nebo do dalších společností skupiny, další propustí," informovala zastupující mluvčí společnosti Markéta Collinsová. Odboráři nechystají žádné protesty, chtějí se podílet na zajištění práce pro všechny zaměstnance rušené šachty. Nejistý je podle nich osud asi 500 lidí. 

"OKD je privátní firma, takže chápeme, že její majitelé nemohou stále strkat peníze doslova do černé díry," řekl místopředseda koordinačního odborového orgánu OKD Lumír Krečmar. Podle Krečmara zaměstná OKD při technické likvidaci dolu asi 460 lidí nejméně na dva roky, dalších 700 lidí by mělo přejít na jiné šachty. O zbývajících téměř 500 zaměstnancích se zatím nejednalo. "Musíme společně se zaměstnavatelem pracovat na sociálním programu, abychom našli uplatnění pro maximální počet zaměstnanců. Pro další je třeba připravit co nejvýhodnější sociální program, aby nespadli do oblasti chudoby," řekl odborář.

"K rozhodnutí jsme přistoupili po velmi pečlivém zvážení a detailním vyhodnocení analýz," řekl předseda představenstva OKD Josef Goj. Těžba na Dukle je totiž již delší dobu ztrátová. Společnost chce ještě letos dotěžit připravené zásoby. 

Vedení ještě neví, kdy začne propouštět
Management dosud nerozhodl, kdy s propouštěním začne. Podle Collinsové se
ještě bude jednat také o tom, kolik lidí firma propustí a kolik zaměstnanců převede na jiná pracoviště.

Nyní pracuje na šachtě Dukla 1597 zaměstnanců, celkem OKD zaměstnává kolem 22.000 lidí. Zástupci vedení společnosti v prosinci řekli, že společnost bude podle schváleného podnikatelského záměru propouštět v rámci zefektivnění výroby nejvýše 500 až 600 lidí ročně.

V Moravskoslezském kraji je bez práce přes 93.000 lidí; s mírou nezaměstnanosti 14,5 procenta se oblast řadí na druhé místo v Česku hned za Ústecký kraj.

Podle předběžných údajů loni skupina OKD zřejmě zvýšila předloňský společný zisk OKD a ČMD ve výši 5,5 miliardy korun. Většinu akcií OKD drží Karbon Invest, který na konci loňského roku ovládla kyperská investiční skupina RPG Industries. Podíl koupila od Viktora Koláčka a Petra Otavy krátce poté, co stát Karbon Investu prodal akcie OKD. V RPG Industries kontroluje většinu akcií Zdeněk Bakala společně s londýnským fondem Crossroads. 

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...