Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Olympiáda v Česku zdraží nemovitosti

dům, byty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy dům, byty | foto: Lidové noviny

PRAHA Úvahy o pořádaní letních olympijských her v České republice jsou terčem zájmu tuzemských realitních kanceláří. Pokud by totiž Česko opravdu hry organizovalo, výrazně by se tím podle makléřů zhodnotily ceny některých tuzemských nemovitostí.

„V případě pořádání olympiády ceny nemovitostí nepochybně vzrostou,“ tvrdí Petr Vosmík, šéf společnosti Českomoravská realitní. Důvodem je podle něj fakt, že v rámci příprav na hry dojde ke zkvalitnění prostředí okolo nové výstavby a nově vznikajících komplexů. „Olympiáda upoutá i pozornost zahraničních investorů, kteří by také mohli zvýšenou poptávkou posunout ceny na realitním trhu nahoru,“ míní Vosmík.

Podle makléře realitní společnosti Remax Michala Pelanta se pořádání olympiády odrazí na růstu cen nemovitostí především v místě konání her, tedy převážně v Praze. „Jelikož se ale olympiáda nebude odehrávat pouze v metropoli, ale i na dalších místech republiky, mohla by mít dopady i na realitní trh v celé republice,“ zdůraznil Pelant.

Přestože se kanceláře shodují, že ceny nemovitostí by díky pořadatelství her mohly jít nahoru, nechtějí tento růst nijak specifikovat. Teprve až během půl roku bude totiž jasno, zda se Česká republika přihlásí o organizaci letní olympiády v roce 2016 nebo ne. „Jde o velmi dlouhý časový horizont. Lze předpovědět cenový nárůst, ale odhadnout konkrétní procenta je v tuto chvíli nemožné,“ konstatoval ředitel realitní kanceláře AAA Byty Petr Illetško.

Podle Miluše Netolické, obchodní ředitelky developerské společnosti Central Group, lze s jistotou říci, že pozemky určené územním plánem nebo jiným rozhodnutím pro sportoviště a zázemí olympiády by zcela vzrostly na hodnotě jistě několikanásobně. „Staly by se prostě specifickým druhem vzácného zboží,“ uvažuje Netolická. Někteří experti ale v této souvislosti upozorňují na rizika, že se objeví spekulanti, kteří budou mít snahu prostory vhodné pro olympiádu skoupit a poté je mnohonásobně dráž prodat. Toho se obává i pražský primátor Pavel Bém.

Bém: Pozemky pro olympiádu si ohlídáme
„Kdekoli se odehrávají velké investiční projekty, mohou vstoupit do hry spekulanti. Město Praha si ale pozemky pro případné pořadatelství bude hlídat,“ slíbil Bém. Kvůli tomu už také kontaktoval i resort dopravy. Ten totiž nyní nabízí k prodeji lukrativní pozemky v okolí nádraží Bubny, které jsou podle Béma pro případné zázemí olympiády vhodné. „Jednáme s ministerstvem dopravy a věřím, že ty pozemky buď odkoupí Praha nebo nám je bezúplatně převedou,“ prohlásil Bém.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!