15. července 2010 9:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Opatrně s pitnou vodou, omezte zalévání, vyzývají vodárny

Voda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KLADNO Středočeské vodárny vyzvaly odběratele, aby v současných horkých dnech omezili zalévání zahrádek pitnou vodou. Přetrvávající sucho s rekordními teplotami se ve středních Čechách projevuje extrémně vysokou spotřebou pitné vody a v některých lokalitách by kapacita vodovodní sítě nemusela dostačovat, sdělila mluvčí vodáren Lenka Kozlová.

Tato situace by podle ní mohla nastat v případech, kdy se najednou začne odebírat velké množství vody, například v odpoledních hodinách, kdy většina odběratelů přichází domů ze zaměstnání a začne zalévat své zahrádky.

Všichni zalévají večer
Problém není podle Kozlové způsoben nedostatkem vody ve zdrojích, ale kapacitními možnostmi místních distribučních sítí.
"Chtěli bychom požádat občany, aby v těchto dnech omezili používání pitné vody na zalévání. V případě, že nelze pro zálivky využít jiný zdroj, doporučujeme odběratelům zalévání rozložit do delšího časového úseku během celého dne a naopak omezit v podvečerních a večerních hodinách. Eliminují se tak možné problémy, které vznikají, pokud se nárazově zvýší odběr pitné
vody v jednom časovém okamžiku," uvedl provozní ředitel Středočeských vodáren David Kodym.

V případě dotazů týkajících se dodávek vody mohou odběratelé kontaktovat zákaznickou linku Středočeských vodáren na telefonním čísle 840 121 121.

Středočeské vodárny jsou od prosince 2004 provozovatelem vodovodů a kanalizací na území bývalých okresů Mělník, Kladno, části Prahy-východ a Prahy-západ a části okresů Rakovník a Mladá Boleslav. Společnost zásobuje pitnou vodou 230.000 obyvatel a spravuje majetek v hodnotě přes 1,9 miliardy korun, který představuje více než 2000 kilometrů vodovodní sítě a 500 kilometrů kanalizačních stok. Skupina Veolia Voda, do níž Středočeské vodárny patří, v ČR zásobuje 4,2 milionu obyvatel, má 6500 zaměstnanců a její obrat dosahuje 11 miliard korun. Celosvětově Veolia Voda poskytuje služby více než 110 milionům obyvatel a zaměstnává téměř 70.000 lidí v 55 zemích.

ČTK