21. října 2007 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

OPEC: Cena ropy kolísá kvůli úvěrové nejistotě

Cena ropy kolísá kvůli úvěrové nejistotě, tvrdí OPEC. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cena ropy kolísá kvůli úvěrové nejistotě, tvrdí OPEC. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Kolísání světových cen ropy způsobuje sílící nejistota, kterou v ekonomice vyvolaly turbulence na úvěrových a peněžních trzích. Uvedla to Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve zprávě pro výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), které se koná tento víkend ve Washingtonu.

OPEC se odvolává na to, že výkyvy finančních trhů zhoršily výhled pro americkou a světovou ekonomiku i poptávku po ropě. Kartel ale předpokládá, že světová ekonomika bude i nadále růst silně.

Cena americké ropy v pátek dosáhla nominálního rekordu nad 90 dolary za barel. Po inflačním přepočtu ale stále zůstává pod měsíčním maximem 101,70 dolaru z dubna 1980, kdy ji hnala nahoru situace po íránské revoluci.

Kartel připomíná, že ropu v současné době drží nahoře nízký kurz amerického dolaru, obavy z vývoje světové politiky a aktivity spekulantů na trhu s termínovými kontrakty. Podle organizace se letos průměrná denní poptávka po ropě zvýší zhruba o 1,3 milionu barelů.

Ministři ropného průmyslu členských zemí OPEC budou mít příští oficiální schůzku v listopadu. Ve zprávě pro zasedání MMF a SB kartel uvádí, že bude dál mít "stabilizující roli" na ropném trhu, napsala agentura Reuters.

Ropa ještě před několika lety stála méně než 20 dolarů za barel. Její cenu vyhnaly postupně nahoru regionální výpadky produkce, výrazný růst poptávky v Číně a dalších rostoucích ekonomikách, omezené rafinerské kapacity v USA a mimo jiné právě i těžební limity kartelu OPEC.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz