13. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Operátoři shání co nejvíc úpisů na dva roky. Před tím, než přijde konkurence

Nový smartphone od Samsungu Galaxy SIII | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový smartphone od Samsungu Galaxy SIII | foto: Reuters

PRAHA Telefónica odstartovala revoluci v cenách telekomunikačních služeb a na její bezkonkurenční nabídku urychleně reagoval Vodafone. Během několika dnů zveřejní nové tarify i T-Mobile. Zákazníci se mohou konečně radovat z toho, že české ceny se přiblížily těm evropským, i když z detailnějšího pohledu na zahraniční ceníky vyplývá, že v zahraničí se stále telefonuje levněji.

Čeští operátoři po letech vymlouvání konečně zlevnili a není dáno ničím jiným než jejich obavami z konkurence. Už za několik týdnů by se totiž v Česku měli objevit první virtuální operátoři, kteří jsou schopni nabídnout velmi nízké ceny.

ČTĚTE TAKÉ:

Trojice Telefónica, T-Mobile a Vodafone se proto snaží získat co nejrychleji nové zákazníky a pojistit si na další roky ty staré. Další výrazná konkurence navíc operátorům hrozí i ze strany finanční skupiny PPF.

Kellnerovo impérium má i po nepovedené aukci stále chuť stát se čtvrtým mobilním operátorem a soutěžit o volné kmitočty. Její snaze navíc vyšel vstříc i telekomunikační úřad, když upravil podmínky nové aukce ve prospěch nových zájemců o český trh.

České tarify? V cizině je levněji

Neomezený tarif nabízí Telefónica za 749 Kč, pokud zákazník uzavře se společností smlouvu na dva roky. V opačném případě si ještě připlatí každý měsíc 150 korun. I přes to se ale jedná o razantní zlevňování služeb, které v českém prostředí nemá obdoby. Za obdobný tarif zákazníci totiž dříve zaplatili přes tři tisíce korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Konkurenční Vodafone zareagoval hned druhý den v pátek. Nabídku Telefóniky srazil o 60 korun, zákazníci tak zaplatí 691 korun. V květnu pak představí ještě širší škálu nových tarifů s názvem RED. T-Mobile zveřejnění nový ceník v průběhu týdne.

V Česku nastartoval trend, který úspěšně funguje v zahraničí. Tam mají ale stále ceny levnější. Srovnatelný balíček jako Telefónica či Vodafone nabízí rakouský operátor A1. V akci pořídí zájemce volání a psaní SMS do všech sítí a 1 GB limit na internet za 592 korun, tedy o 157 korun levněji než u české Telefóniky.

ČTĚTE TAKÉ:

Také u našich německých sousedů volají laciněji. Telefónica zde nabízí neomezené volání a SMS za 517 korun, k balíčku dostanou zákazníci ještě 50 MB limit pro přenos dat. Neomezený tarif pořídí levněji i Poláci. Za neomezené volání a esemesky a 250 MB internet společnosti T-Mobile zaplatí 575 korun.

Výrazně levnější a výhodnější variantu nabízí francouzská společnost Free Mobile, k neomezenému tarifu přidává ještě 3 GB internetu za 517 korun. Oproti tomu ceny neomezených tarifů na britských ostrovech jsou dražší. Telefónica nabízí tarif srovnatelný s tuzemským za zhruba 822 korun, Vodafone pak o 60 korun více. 

mevMartin Nevyhoštěný, vsvVěra Svobodová, juzPetra Jůzlová

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?