27. června 2008 17:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Operátoři: Telefónica jedná nekale

Telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefon | foto: Lidové noviny

PRAHA Telefon má v Česku už skoro každý, a konkurence mezi mobilními operátory se tak notně zostřila. Jeden z nich – Telefónica O2 – začal v posledních dnech používat novou zbraň. Obvolává klienty svých konkurentů a láká je do své sítě na tarif Neon. T-Mobile a Vodafone proti tomu protestují a přecházejí do protiútoku.

„V posledních dnech jsme zaznamenali, že z telefonního čísla 800 020 202 společnosti Telefónica O2 jsou v masovém měřítku generovány obtěžující hovory našim zákazníkům s marketingovými sděleními Telefóniky,“ řekla mluvčí T-Mobilu Jitka Pacolová.

T-Mobile podle své mluvčí po stovkách stížností od zákazníků toto číslo pro volání do své sítě zablokoval. „Takovéto jednání je jednoznačně nutno hodnotit jako nezákonné. Bezpochyby jde o nekalé soutěžní jednání, možná i porušení zákona o elektronických komunikacích,“ řekl LN šéf právního útvaru T-Mobilu Miroslav Uřičař.

Uvozovky dolníTelefónica jakékoli nařčení z porušení zákona či nekalém soutěžním jednání odmítá.Uvozovky horní

Telefónica jakékoli nařčení z porušení zákona či nekalém soutěžním jednání odmítá. Konkurence podle mluvčího firmy Vlastimila Sršně nestandardně reaguje na tarify Neon. Umožňují totiž volat v síti O2 levně, nebo dokonce zdarma. „Udivuje nás nepodložené obvinění ze strany ostatních operátorů,“ řekl LN Sršeň.

Podle Uřičaře z T-Mobilu se Telefónica dostala k datům o zákaznících zcela jistě nelegální cestou. „Vodafone neposkytl Telefónice O2 ani nikomu jinému osobní údaje o svých zákaznících ani o tom, kolik provolají peněz. Neoprávněné využívání těchto informací považujeme za nefér a neetické,“ řekl mluvčí Vodafonu Filip Hrubý.

Telefónica ale říká, že k číslům přišla zcela standardně „Oslovili jsme statisíce majitelů mobilních telefonů i pevných linek. Obvolávání je zaměřeno na čísla, u nichž máme od majitelů souhlas, dále na náhodně generovaná čísla a na čísla z veřejně dostupných databází,“ tvrdí Sršeň a dodává: „Samozřejmě jsme tedy oslovili i řadu zákazníků konkurence.“

Kauza bude mít téměř jistě dohru. T-Mobile podle své mluvčí uvažuje o podání trestního oznámení a požádá o prošetření celé věci Český telekomunikační úřad i Úřad pro ochranu osobních údajů. Podle neoficiálních informací o podání trestního oznámení uvažuje i Vodafone.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.