2. června 2009 14:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Operátoři upravují roaming, z dovolené pošlete SMS pod 3,50 kč

Roaming - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roaming - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští mobilní operátoři musejí podle nově platné regulace od července změnit ceny povinně nabízeného roamingového eurotarifu. Zákazníci nové cenové stropy poznají nejvíc na ceně za posílané SMS a za datové přenosy.

Koruna totiž oproti předchozímu roku znatelně oslabila a hlasové volání by tak teoreticky operátoři mohli i zdražit. Podle informací LN se k tomu ale žádný z nich nechystá a ceny tak zůstanou minimálně zachovány na stávající úrovni.

Zahraniční smsky budou za třetinovou cenu

Cena jedné SMS bude těsně pod 3,50 s DPH, což odpovídá euroregulaci, která předepisuje maximální cenu ve výši jedenáct eurocentů. Pro zákazníky českých operátorů to znamená výrazné zlevnění. Ti totiž nyní chtějí za SMS od 8,33 do 10 korun s DPH, pokud si zákazník neaktivuje speciální roamingový balíček.

Zlevní se i posílání a přijímání dat, tedy internet v mobilu. Unie předepisuje velkoobchodní cenu za jeden megabajt ve výši jednoho eura. Do maloobchodních ceníků to operátoři podle informací LN převedou tak, že za jeden megabajt budou chtít pod sedmdesát korun. To je cena přibližně třetinová oproti tomu, co si účtují dnes.

Zlevňování přesáhne i hranice Unie

Eurotarifní telefonování se navíc rozšíří i na některé země sousedící s EU. Například Vodafone bude v první roamingové zóně, která zahrnuje členské státy, počítat i s Chorvatskem, které je nejoblíbenější českou turistickou destinací.

Unie také předepisuje, aby operátoři účtovali hovory po vteřinách po uplynutí půl minuty hovoru. Dosavadní praxe účtování po minutách totiž zdražuje konečnou fakturu až o třetinu oproti tomu, co by volající protelefonoval, pokud by účtování probíhalo po vteřinách. Oficiální ceníky vydají operátoři zítra.