27. června 2011 16:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Operátoři zlevní roaming. Minuta bude za 10,30 Kč

Roaming - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roaming - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Tuzemští operátoři musí kvůli nařízení EU od července snížit ceny roamingového volání i SMS. Za minutu hovoru zákazníci nově zaplatí 10,30 Kč respektive 10,31 Kč. To je o zhruba 1,60 Kč méně, než dosud. Vyplývá to z informací firem.

Zatímco Telefónica a Vodafone budou mít minutu hovoru za 10,30 Kč, u T-Mobilu bude poplatek o jeden haléř vyšší. Cena příchozího hovoru se sníží zhruba o 1,4 Kč na 3,20 Kč u O2, u Vodafonu a T-Mobilu bude 3,24 Kč. Stejná cena platí i u posílaných SMS, což představuje pokles asi o desetník.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle tzv. eurotarifu nabízí operátoři další neregulované tarify, které jsou v některých případech levnější. Například u T-Mobilu mohou nově využít tarif Twist Dovolená pro majitele předplacených karet. Ten sjednocuje cenu za minutu odchozího i příchozího hovoru na 6,90 Kč, SMS vyjde na 3,90 Kč a MMS na deset korun.

Datový roaming zlevnil před prázdninami až o polovinu. Všichni operátoři navíc museli zavést limit na zahraniční datové přenosy.

Náklady na odchozí a příchozí hovory při cestách po EU klesly za posledních asi pět let, kdy se unie začala cenou roamingu zabývat, o zhruba tři čtvrtiny. Eurokomisařka Neelie Kroesová už dříve uvedla, že Evropská komise by chtěla poplatky za hovory z mobilního telefonu v zahraničí úplně zrušit.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz