28. února 2014 11:45, aktualizováno  15:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Opravdu nás to mrzí, kaje se šéf bitcoinové burzy. Lidé přišli o miliardy

Šéf burzy Mt. Gox Mark Karpeles se na tiskové konferenci omluvil za ztrátu bitcoinů v hodnotě několika miliard. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf burzy Mt. Gox Mark Karpeles se na tiskové konferenci omluvil za ztrátu bitcoinů v hodnotě několika miliard. | foto: Reuters

TOKIO Přední burza pro kybernetickou měnu bitcoin Mt. Gox podala u tokijského soudu žádost o bankrotovou ochranu. Burza kvůli nabourání do počítačových systémů zřejmě ztratila veškeré virtuální mince investorů. Oznámil to na dnešní tiskové konferenci generální ředitel Mark Karpeles.

Karpeles si na tiskovou konferenci místo obvyklého trička oblékl oblek, kajícně se klaněl a omluvil se všem investorům za problémy způsobené kolapsem burzy, ze kterého obvinil "slabost našeho systému".

Burzu nedávno postihlo několik technických problémů a zastavila veškeré výběry digitální měny. Důvodem byly podle jejího prohlášení "neobvyklé aktivity". V pátek burza upřesnila, že přišla o 750 tisíc bitcoinů svých klientů a 100 tisíc vlastních bitcoinů, tedy asi o 473 milionů dolarů (9,4 miliardy korun).

Dluh burzy podle prohlášení činí 6,5 miliardy jenů (1,3 miliardy korun). Její celkový majetek přitom dosahuje jen 3,84 miliardy jenů (747 milionů korun). Do konkurzu burza přihlásila 127 tisíc věřitelů, z toho více než tisíc je jich z Japonska.

Mt. Gox je specializovaná směnárna na bázi burzy. Umožňuje koupit nebo prodat bitcoiny za dolary a další měny. Jednu dobu byl Mt. Gox největší burzou pro bitcoiny a obstarával více než 80 procent všech obchodů s virtuální měnou.

Kolaps burzy je pro digitální měnu tvrdá rána a otřese zřejmě důvěrou v bitcoin, upozornily agentury AP a Reuters. Příznivci bitcoinu totiž tvrdí, že díky šifrování je měna imunní vůči krádežím a padělání.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!