19. srpna 2009 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Oproti loňsku chce hypotéku jen polovina lidí, banky přesto zvyšují úroky

Celkový objem hypoték poskytnutých občanům v červenci klesl meziročně o více než 50 procent.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celkový objem hypoték poskytnutých občanům v červenci klesl meziročně o více než 50 procent. | foto: Shutterstock

PRAHA Celkový objem hypoték poskytnutých občanům v červenci klesl meziročně o více než 50 procent na šest miliard korun. Češi získali 3639 hypoték proti 6725 před rokem. Vyplývá to z výsledků ukazatele Fincentrum Hypoindex, který zahrnuje prodeje devíti tuzemských bank.

Na obchodních výsledcích hypotečních bank se podle Fincentra podepisují nezájem klientů o hypoteční financování a výrazný pokles průměrné částky poskytnutého úvěru.

Přes klesající zájem klientů o hypoteční úvěry průměrné úrokové sazby rostou. V červenci podle Fincentrum hypoindex vzrostly proti předchozímu měsíci v průměru o 0,11 procentního bodu na 5,66 procenta.

Klienti by si měli hypotéku více vybírat

Zároveň ale vzrostly i rozdíly mezi jednotlivými sazbami. "Klientům se více vyplatí hledat levnější banku, neboť rozdíly v průměrných sazbách u pětiletých fixací činí přes 1,25 procentního bodu a u jednoletých téměř dva procentní body," řekl vedoucí analytik Fincentra Josef Raidl.

V červenci činila průměrná částka úvěru 1,654 milionu Kč, tedy téměř o 200 tisíc korun méně než před rokem. Průměrná výše úvěru u jednoletých fixací se vrátila pod hranici dvou milionů korun, u pětiletých fixací klesla na 1,536 milionu Kč.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz