Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Orco přiznalo obří ztrátu 10,4 miliardy

Kancelářská budova Vysočanská brána, kterou staví společnost Orco v pražských Vysočanech na křižovatce ulic Sokolovská a Českomoravská, na snímku pořízeném 7. dubna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancelářská budova Vysočanská brána, kterou staví společnost Orco v pražských Vysočanech na křižovatce ulic Sokolovská a Českomoravská, na snímku pořízeném 7. dubna. | foto: René Volfík, ČTK

PRAHA Realitní společnost Orco se v roce 2008 propadla do ztráty 390,56 milionu eur, což je zhruba 10,4 miliardy korun. Firma výsledky, které jsou horší než očekávání analytiků, oznámila večer v tiskové zprávě. V roce 2007 měla společnost čistý zisk 87,5 milionu eur (podle tehdejšího kurzu 2,2 miliardy korun).

Analytici původně odhadovali, že by se ztráta Orco mohla pohybovat na úrovni 100 až 115 milionů eur. Petr Bártek z České spořitelny však odpoledne zvýšil odhadovanou ztrátu až na 314 milionů eur (8,3 miliardy korun). Orco tak zveřejnilo výsledky až napotřetí.

Původní termín byl 17.března, firma však dvakrát zveřejnění informace o výsledcích odložila. Podle sdělení firma chce soustředit své investice do Prahy a Berlína, druhým centrem zájmu mají být Budapešť, Düsseldorf a Varšava. Výstavba bytů zůstane v činnosti firmy nadále významná a soustředí se na Prahu a Varšavu.

Orco na konci března požádalo v Paříži o soudní ochranu před věřiteli. Firma si podle sdělení od tohoto kroku slibuje zachování jednoty skupiny pod pařížským vedením a chce ponechat otevřenou diskusi s věřiteli a partnery. Zároveň chce urychlit restrukturalizační program a zabezpečit kontinuitu pro všechny zaměstnance a dodavatele, stojí v tiskové zprávě.

Valná hromada na konci dubna bude bouřlivá
Firma však již propustila část zaměstnanců a uzavřela některé kanceláře. V jedné z největších developerských firem ve střední a východní Evropě panuje v posledních týdnech nepřehledná situace. Poté, co na podzim šéf a zakladatel Orka Jean-François Ott přišel kvůli krizi o většinu svých akcií, zahýbala v polovině března trhem zpráva, že do čela akcionářů firmy se dostala investiční společnost Prosperita z Orlové na Karvinsku.

Další hráč, který může výrazněji promluvit do dění ve firmě, se objevil v podobě sdružení drobných akcionářů SOS Orco. Uskupení si dalo do vínku obranu zájmů a investic drobných podílníků firmy. SOS Orco podle něj v současnosti kontroluje kolem deseti procent akcií společnosti a stejně jako Prosperita chce svůj podíl dále zvyšovat.

Vše tak nasvědčuje tomu, že valná hromada Orka plánovaná na 30. dubna by mohla být bouřlivá. SOS Orco by na hromadě uvítalo odstoupení současného vedení. Ve hře jsou rozsáhlé soubory nemovitostí, a to nejen v Česku, ale i v Berlíně nebo Moskvě.

Největším plánovaným projektem firmy je velký bytový a kancelářský projekt v pražských Bubnech, do kterého chce postupně investovat přes 70 miliard korun. Akcie Orka se obchodují na burzách v Praze, Paříži, Varšavě a Budapešti.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...