19. ledna 2007 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Orkán vyřadil dodávky ruské ropy

Orkán zasáhl Ukrajinu a vyřadil jižní větev ropovodu Družba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orkán zasáhl Ukrajinu a vyřadil jižní větev ropovodu Družba. | foto: AFP

KYJEV/PRAHA Orkán udeřil na Ukrajinu a způsobil rozsáhlé škody na elektrickém vedení. V důsledku toho byl zastaven provoz několika přečerpávacích zásobníků ropovodu Družba. Jižní větev, kterou proudí ropa i do České republiky, zastavila provoz. Česko čerpá ropu ze zásob na Slovensku.

Orkán, který v uplynulých hodinách zasáhl většinu Evropy, způsobil na Ukrajině přerušení provozu jižní větve ropovodu Družba. Ropovod dopravuje ruskou ropu i do České republiky, která proto začala čerpat surovinu ze zásobníků, které má na Slovensku. Podle slovenského ministerstva hospodářství jde o běžný výpadek, který by měl být odstraněn během odpoledne.

Podle informací společnosti Mero, jež provozuje ropovody v ČR, přestala téct ropa vinou orkánu na Slovensko ve čtvrtek kolem 22:00. "V současné době ČR opět čerpá ropu ze zásobníků a čeká se, že se závadu podaří v nejbližší době odstranit," řekla ČTK mluvčí Mera Renáta Fialová.

Orkán na Ukrajině přerušil na mnoha místech vedení elektrického proudu. Výpadky jeho dodávek pak způsobily zastavení činnosti několika přečerpávacích stanic na trase ropovodu, oznámily dnes ráno orgány civilní obrany v oblasti západoukrajinského města Lvov.

Provoz ropovodu Družba byl přerušen již minulý týden v důsledku obchodního sporu mezi Ruskem a Běloruskem. Vzhledem k dostatečným zásobám ropy v odběratelských zemích však přerušení dodávek nezpůsobilo žádné těžkosti ani
zvýšení cen pohonných hmot.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?